Zajímavosti

Jak jsem si vyrobila Horův amulet (Amulet of Horus, Tomb Raider: The Last Revelation)

28. října 2018 v 12:17 | Charlie
Nedávno se ve mě opět ozvalo přání něco si vytvořit. Něco spojeného s Tomb Raider (a taky něco ze Skyrimu, ale tohle je jinak zaměřený blog). Vzpomněla jsem si na Sonyu, která si před nějakou dobou pro své cosplaye vyrobila Lařin cepín (článek zde), a její postup mě inspiroval k vyzkoušení nového materiálu. K cepínu bych se také ráda dostala, nejprve se mi ale zachtělo mít vlastní ankh, vlastní Horův amulet. Posháněla jsem si proto spoustu věcí (a neustále jsem zjišťovala, že mi ještě něco chybí, takže od nápadu k realizaci uběhlo vícero dnů) a pustila jsem se do toho. V tomhle článku bych se s vámi ráda podělila o to, jak jsem postupovala, a jaký je výsledek.

Nejsem první ani poslední, kdo vyráběl Horův amulet. Hodně inspirativní pro mě byl například návod od Mony Miyamoto, přestože jsem nepostupovala úplně stejně (fimo jsem si sice původně koupila taky, ale, nakonec jsem ho vynechala). A naprosto nádherný je amulet od PantherArt.

Trinity & Yamatai

14. října 2018 v 21:13 | Charlie
Ačkoli to na první pohled může vypadat, že Trinity - tedy tajná organizace, která představuje hlavního protivníka Lary v rebootové trilogii - se Lařina dobrodružství na Yamatai nezúčastnila, není to tak docela pravda. Ano, větší roli Trinity dostala až v následující komiksové sérii a především v následujících hrách, tedy v Rise a Shadow of Tomb Raider, ale již v Tomb Raider z roku 2013 se objevují první náznaky.


Úplně poprvé se jméno "Trinity" ozve ve chvíli, kdy se Lara chystá překonat most vedoucí k základně Solarii a Roth ji z povzdálí při akci kryje coby ostřelovač. Lze to snadno přeslechnout, já si toho všimla vlastně asi až při nynějším hraní. Zatímco se Lara blíží k mostu, zachytí vysílačka jakýsi rádiový signál, přerušovaný statickým prskáním: "Rescue chopper N888RC responding to SOS, inbound from freighter Trinity." Tedy že záchranný vrtulník N888RC odpovídá na SOS signál přicházející z nákladní lodi Trinity. Roth se snaží navázat kontakt, ozývá se ale jen statické jiskření.

Sami si to můžete poslechnout na začátku tohoto videa.


Další zmínka o Trinity se objevuje ve zvláštním hlášení, kter Lara našla na vědecké základně poblíž generálovy hrobky. Dokument označený v inventáři jako zvláštní hlášení neznámého autora zní následovně; Lara se nad ním pozastavuje, ale nemá zatím čas se tím zaobírat.


Další informace o Trinity se objevuje ve chvíli, kdy Lara sebere poslední kešku. To jsou takové ty malé blýskavé věcičky, lépe to nepopíšu. Při nalezení poslední se ozve známý zvuk tajemství z klasických TR dílů a Lara se zvídavým "aha" poznamená, že uvnitř je skrytá malá, ale informačně nabitá poznámka:


Takže jestli jste si lámali hlavu, kdo asi na tomhle šíleném ostrově rozmístli všechny ty kešky... byla to Trinity, respektive její agent.

Organizace Trinity má zjevně slabost pro záhadná místa (a artefakty a podobně), které by mohla nějak využít ke svému prospěchu. Zajímala se proto i o záhadné klimatické jevy na Yamatai. Během druhé světové války na ostrov dorazili japonští vědci, snažící se rozluštit tajemství nepřirozených bouří na ostrově, aby je mohli ovládnout a využít jako zbraň. Trinity zajistila, aby mezi nimi byl přinejmenším jeden její agent. Když Trinity zjistila, že vědci jsou blízko získání jakési "Hvězdy" (Star Phenomenon), nadpřirozeného zdroje bouří, nakázala svému agentovi provést sabotáž a znemožnit tak japonské expedici ovládnutí "Hvězdy". Není zcela jasné, zda se mu povedlo úkol splnit, nebo to za něj udělali Oni.

O něco později, ale před tím, než dorazila Lara a posádka Endurance, vyslala Trinity na Yamatai dalšího svého člověka, aby prozkoumal zdroj bouří. Z operativcova posledního hlášení je jasné, že se sem dostal v době, kdy už ostrovu vládl Mathias, a probuzení Himiko (na koho jiného by mohla odkazovat slova "probuzení nepřítele, který dlouho spal"?) není zrovna něco, co by si Trinity přála. Moc Himiko by totiž Trinity pravděpodobně nedokázala ovládnout, a proto by pro organizaci mohla být nebezpečná. Agent Trinity zemřel zřejmě na následky zranění, které mu způsobilo Matthiasovo Solarijské bratrstvo, stihl ale na ostrově ještě rozmístit spoustu GPS kešek pro svého případného následovníka.

Když se Lara a další přeživší vrátili z ostrova, Trinity tam vyslala své lidi, kteří zlikvidovali všechny zbývající Solarijské, bouřné strážce a Oni, zničili všechny hrobky a také ostatky sluneční královny Himiko.

Velká čínská zeď & Tomb Raider

30. září 2018 v 21:21 | Charlie

Tenhle článek měl vzniknout vlastně už minulý rok, kdy jsme na podzim slavili dvacetileté výročí druhého dílu Tomb Raider. Jenže znáte to, člověk míní… a ne vždy to dopadne podle plánu. Takže tentokrát pořádně: před bezmála jednadvaceti lety spatřil světlo světa Tomb Raider 2. Na konci loňského srpna také Nicobass zveřejnil první dokončenou část svého fantastického projektu Tomb Raider: The Dagger of Xian. První level fanouškovského remake TR2 se samozřejmě nemůže odehrávat jinde než na Velké čínské zdi, která v jeho pojetí vypadá skutečně skvostně. Více informací o projektu i level ke stažení najdete na Nicobassových stránkách.

Poznali byste, že se jedná o záběr ze hry?


Říká se, že legendy a mytické příběhy mají vždy nějaký reálný základ. (Mám pocit, že to tvrdí i sama Lara.) Také vývojáři z Core Design při vymýšlení příběhů o Laře Croft sahali po historickém, mytologickém i zeměpisném materiálu ze skutečného světa - často si jej však notně upravili a přetvořili k obrazu svému.

Dosažitelně nedosažitelné lékárny

30. března 2018 v 17:02 | LaraHCroft

Při hraní TR jste jistě potkali lékárničky, které jste viděli, byly blízko, ale nesebrali byste je, ani kdybyste se na hlavu stavěli. A proč? O tom můžeme jen spekulovat.

Reakce na špatné recenze TR:TLR z roku 1999

15. března 2018 v 22:26 | LaraHCroft
Momentálně se šťourám v těch nejstarších článcích o Tomb Raideru a Laře, které existují. Věděli jste například, že existovalo už od 30. listopadu 1996 několik fanouškovských webových stránek a teprve 26. prosince vznik oficiální web tombraider.com?Důvod proč se hrabu v historii je, abych zjistila opravdu původní rok Lařina narození. Zatím nejstarší biografii mám z roku 1997, kde stojí jasně rok narození 1967.

Proč to dělám? Protože co se týče roku Lařina narození, každý zná a uctívá jiný rok. Který je ale ten opravdu původní? Neupravený? Neomlazující Laru? Budu vás brzo informovat, jak pokračuje vyšetřování :)Mezitím jsem narazila na tento velmi zajímavý článek, který byl napsán v roce 1999 jako reakce na nefér recenze o TR:TLR, které vycházely. Četli jste někdy některé? Já ano a tihle dva mají naprostou pravdu. Lépe bych to nevystihla, přesvědčte se sami níže.

20 důvodů, proč milujeme Tomb Raider 2

7. listopadu 2017 v 13:26 | Charlie & LaraHCroft
Je to dvacet let, co Tomb Raider 2: Starring Lara Croft spatřil světlo světa. Proto dvacet bodů. Ale mohlo by jich být mnohem víc. Klidně připište další!

Tenhle seznam není sestavený jako žebříček od nejlepšího po nejhorší. Všechny body jsou si rovny.


1. MŮŽEME S LAROU NAVŠTÍVIT FANTASTICKÉ LOKACE. Vývojáři se u dvojky vyřádili - dovedli Laru na monumentální Velkou čínskou zeď, odlákali ji do okouzlujících Benátek, stáhli ji na mořské dno do ne tak úplně opuštěného vraku výletní lodi a pak ji vynesli až na ledové špičky Himalájí. A přestože grafika nebyla v roce 1997 na takové úrovni jako ta dnešní, je to jeden velký dechberoucí výlet plný krásných scenérií i drobných detailů.
2. PŘEDSTAVUJEME VÁM WINSTONA. Lařino sídlo prošlo od jedničky jistými úpravami a navíc se tu poprvé objevuje další součást Lařina domácího inventáře: rodinný služebník Winston Smith. Jeho jméno tedy nebylo ve dvojce upřesněno, pokřtili ho spíš fanoušci, ale už mu to zůstalo. Tenhle starý pán se šourá po sídle za Larou, neustále jí oddaně nosí její oblíbený čaj... jak jej udržuje horký, to netušíme. Obzvlášť když tráví tolik času v mrazáku.

3. AŤ ŽIJE TYRANNOSAURUS REX. T-Rex v jedničce byl bomba, a tak není divu, že se vrací i v pokračování. Tentokrát hraje spíš menší roli, nemusíte se s ním utkat, abyste mohli pokročit ve hře, ale proč neskočit na návštěvu ke starému známému? A jsou tu dokonce dva. Raugh!
4. DÝKA, KTERÁ VÁS PROMĚNÍ V DRAKA. Vždyť kdo by nechtěl mít takovou moc? Podlehl jí čínský císař. Podlehl jí vůdce mafiánského kultu. Podlehne jí i Lara?
5. LAŘINO SÍDLO V NOCI - A PLNÉ MAFIÁNŮ. Lařino sídlo je úžasné i ve dne, ale když na něj padne noc, dostává zajímavou atmosféru. Na dýchánek se přihnala horda mafiánů a Winston se zrovna někam ztratil, takže všechno musí obstarat Lara sama. Bosá, v župánku, s dýkou za opaskem a s nabitou brokovnicí...
6. ČLUN A SNĚŽNÝ SKÚTR. Protože projet se po Benátkách (a nechat při tom vybuchnout pár min, proletět s lodí oknem a tak dále) je stejně nezapomenutelné jako prosvištět se skútrem úbočími Himalájí (a přejet při tom pár mafiánů, sněžných kočiček, ujet lavině... a co teprve střílející skútr!).
7. LAŘIN COP. Protože cop prostě milujeme. V jedničce ho měla jen v ukázkách, ve dvojce už za ní vlaje po celou hru. Cop k Laře prostě patří. Už jsme říkaly, jak ho milujeme?
8. NOVÉ OUTFITY - NEOPREN, LETECKÁ BUNDA, ŽUPAN. A ty milujeme taky. Lařin šatník se rozrostl a je velmi těžké rozhodnout, který kousek je lepší.
9. LÉTAJÍCÍ OSTROVY A LÉTAJÍCÍ NEPŘÁTELÉ. Level odehrávající se ve zvláštním kdesi - v tajemném světě skrytém pod Velkou čínskou zdí. Tak neskutečný a tak úchvatný. A nevznášejí se tu jen létající ostrovy z jadeitu. Létají tu taky oživlé sochy - nikdy nezapomenu, jak nám jeden ten týpek poprvé vyletěl naproti. Tak neskutečné - a tak boží.
10. PRŮZKUMNÁ PONORKA A ŽRALOK. Na tenhle moment si určitě musíte pamatovat. Lařin sestup do hlubin ve společnosti žluté ponorky (a jejího nebohého uživatele) působí až lyrickým dojmem. A co se pak stalo... jestli si to nepamatujete, tak si to pusťte. Teď.

11. VÝSKOK Z HAVARUJÍCÍHO LETADLA. A taky samotné ukradení onoho letadla. A to, jak si v něm Lara přisvojí tu kouzelnou bundu. A jak letadlo klesá a urazí se obě křídla... Jen si to hezky pusťte.
12. LAŘIN HLAS - JUDITH GIBBINS POPRVÉ. Protože tenhle hlas podle nás k Laře sedí nejlépe. Hlas britské aristokratky. Prostě Lařin hlas.
13. SLÁVA JÍ! AHA! A JINÉ ZVUKY. To první křičí mniši v Himalájích - no, když se zaposloucháte do jejich výkřiků, tak to zní jako "slávají!". Patrně oslavují Laru. A my budeme taky, nejen za to její rozkošné "Aha!"
14. VĚTŠÍ ARZENÁL. Běhá tu více nepřátel a více zbraní se hodí. Granátomet je sice občas spíš legrační než funkční, a s harpunou není lehké pořízení, ale i tak... A s v ruce M16 to Laře prostě sekne!
15. AŤ TO BOUCHÁ - MINY, DŮM V BENÁTKÁCH I VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ. Když si to spočítáte, v TR2 to bouchá možná víc než v Kobře 11. No... ne, tolik zase ne. Ale stejně je to bomba.
16. SOUNDTRACK. Výborná práce, Nathane! Soundrack zní skvěle i samostatně, ale jednoznačně doporučujeme vychutnat si ho ve hře.
17. MARCO BARTOLI, FABIO A OSTATNÍ MAFIÁNI. Marcovy červené oči a jeho výraz vůbec jsou prostě super. A celá ta mafiánská banda. Tedy vlastně kult.
18. MODLITEBNÍ MLÝNKY, SERAPH A DALŠÍ ARTEFAKTY. Samotná dýka Xian je nádherný artefakt. Kromě ní Lara ale posbírá ještě pěknou řadu dalších krásných kousků - i když je pak musí vlastně někde nechat coby klíče.
19. MRKAJÍCÍ BUDDHOVY OČI A DALŠÍ EASTER EGGY. Některé strašidelné, některé vtipné, některé nebezpečné (jako třeba již výše zmínění tyranosauři).
20. DRAČÍ TAJEMSTVÍ. Tomb Raider je hra, jejíž kouzlo spočívá mimo jiné i v prozkoumávání daných oblastí. Ve dvojce dostala tajemství ukrytá vývojáři podobu dračích sošek - abyste dostali odměnu, musíte v každém levelu sebrat tři secrety - dráčka z jadeitu, stříbra a zlata. Hledejte, vyplatí se to!


Za oponou vývoje klasické série Tomb Raider

10. září 2017 v 19:42 | Charlie
Loni bylo dvacáté výročí vydání prvního Tomb Raideru. Při té příležitosti vyšlo spoustu materiálů a popravdě jsem to moc nestíhala; ono vyznat se v takové smršti není zrovna jednoduché. Proto jsem teprve nedávno narazila na tenhle zajímavý článek, který vyšel zhruba před rokem v Eurogamer: 20 years on, the Tomb Raider story told by the people who were there. Aneb jak Lara žila a zemřela v Derby.

Otcem i matkou Tomb Raider je Core Design, tehdy poměrně malé britské videoherní studio z Derby (mimochodem, viktoriánský dům, který studio obývalo, se stal inspirací pro Lařino sídlo v původní trilogii TR1-3). Pokud jste se k Tomb Raideru dostali teprve v posledních letech, pak možná ještě nevíte, jak to všechno vlastně začalo. Historie Tomb Raider by se dala rozdělit na několik etap. Klasické období, Angel of Darkness, trilogie LAU a restart. Teď se v naší hodině dějepisu vracíme do prvního, klasického období, k velkému třesku zrození Lary Croft a k několika následujícím létům. Víte, když zůstaneme u té dějepisné metafory, tak devadesátá léta by se dala označit za takový videoherní středověk s průmyslovou revolucí v jednom. Dělo se hodně věcí najednou a překotně. Vznikaly nové žánry, nové konzole, nové technologie. Videoherní průmysl nabíral na obrátkách. A tak není divu, že když jste se dostali na vrchol - jako Core Design s Tomb Raiderem - tak vás to taky mohlo rychle semlít.

Jestliže vás historie Tomb Raideru zajímá, tak vám tenhle článek rozhodně doporučuju k přečtení. Redaktor Wesley Yin-Poole v rozhovoru s vývojáři odkrývá spoustu zajímavých věcí. Je to poměrně obsáhlý text na překládání, takže raději jen vypíchnu několik zajímavých informací.

 • "být sexy" je prostě součástí Lařina charakteru. Je krásná - ale zároveň silná a nepotřebuje muže, aby ji zachraňoval. Hodně se mluví o velikosti jejích předností - ale uvědomte si taky, že Lara vznikla v době, kdy se nám o dnešní grafice ani nezdálo, a bylo nutné, aby bylo už z dálky jasné, že hrajete za ženu...
 • První Tomb Raider vytvořil tým šesti lidí za osmnáct měsíců.
 • Časová exkluzivita na určitou konzoli provázela Tomb Raider už od počátku - šest týdnů exkluzivity si u TR1 zaplatil SEGA pro konzoli Sega Saturn a od Tomb Raider 2 vlastnil exkluzivitu na tuhle značku Sony - až do roku 2000.
 • U Tomb Raider 1 bylo záměrem prodat alespoň 100 000 kopií hry. Hra se prodávala ještě lépe, než se předpokládalo, a prodejnost se vyšplhala na závratných 7 500 000 kopií.
 • Co je pro tuhle branži neobvyklé, tak tým Core pracoval za autorské poplatky. To znamená, že čím lépe se hra prodávala, tím víc dostali. Za první hru měl každý člen týmu na prvním šeku 30 000 liber, za Tomb Raider 3 už to bylo 300 000 liber.
 • Co položilo sérii - a lidi z Core Design na kolena? Rozhodně časový pres.
 • Tomb Raider 2 vytvořila skupina 18 lidí za osm měsíců, a to jen díky tomu, že - s malými úpravami - znovu použili technologii z Tomb Raider 1. Tým musel pracovat 24 hodin a sedm dní v týdnu, což lidem tvořícím Laru způsobilo řadu psychických i fyzických potíží (i vztahových, došlo i k rozvodu).
 • Na Tomb Raider 3 si přáli mít vývojáři dva roky. V plánu bylo vytvořit nový engine. Zároveň další tým připravoval spin-off s pomocí nástrojů z dvojky, který se jmenoval Adventures of Lara Croft. Protože ale Eidos tlačil na to, aby bylo dodrženo rozvržení "jedna hra ročně", a datum vydání bylo dáno ještě než hra začala vznikat, stal se z původního spin-offu Tomb Raider 3.
 • Třetí díl taky vznikl za osm měsíců.
 • Na konci Tomb Raider: The Last Revelation se pokusili Laru zabít, potom ji ale museli zase postavit na nohy. Vývojáři uvádějí, že v té době už byli kreativně úplně vyčerpaní, a jedinou motivací už byly peníze. Tomb Raider Chronicles ale nedosáhl takových prodejních čísel.
 • Poté se studio přestěhovalo do nových kanceláří a začaly práce na Angel of Darkness, který měl svět ohromit na nové konzoli PlayStation 2. Nakonec ale právě tahle hra Core zabila. Problémem pro projekt byla špatná organizace, nikdo nechtěl převzít zodpovědnost. V týmu panovala špatná nálada a morálka a smrtelný byl také deadline - hra byla nakonec vydána nedokončená. Možná by věci dopadly jinak, kdyby vývojáři dostali ještě těch šest až osm týdnů k doladění ovládání a kamery. Ne všichni fanoušci přijali Lařin nový směr. Přestože se prodaly miliony kopií, hra byla označena za katastrofu.

Něco pro milovníky omalovánek

30. července 2017 v 10:01 | Charlie
A zrovna, když u sebe nemám svou krabici s pastelkami! Pro omalovánky mám slabost a obrázky k vybarvování s Larou Croft jsem hledala dlouho, dlouho, a žádné pořádné jsem neobjevila. A teď jsou dva obrázky dokonce z oficiálního zdroje...


Protože 2. srpna je Den omalovánek, připravili Crystal Dynamics společně s TholiaArt dva obrázky z Tomb Raider světa k vymalování. A když to stihnete do 2. srpna a vyvěsíte svoje dílo na Tumblr s označením #TRColoringBook2017, dostane se do galerie od fanoušků z celého světa.

Omalovánky v plném rozlišení najdete zde.

Návrhy reklam na Tomb Raider: The Last Revelation

8. července 2017 v 16:44 | Charlie
Meagan Marie je našla v archivech vývojářů. No nejsou krásné?


Tomb Raider kolekce od GamerShoes

13. prosince 2016 v 11:51 | Charlie
Chcete projít s Larou Croft celý svět? Máte rádi tenisky? GamerShoes připravil novou kolekci k oslavě výročí dvaceti let hry Tomb Raider. Nemám s touhle značkou zkušenosti, ale boty vypadají lákavě, co říkáte?

Všechny si je můžete prohlédnout zde.

Lara Croft získala dva nové zápisy do Guinnessovy knihy rekordů

1. listopadu 2016 v 9:54 | Charlie
Jistě už jste tu zaznamenali, že se vývojáři sháněli po obálkách časopisů s Larou. K dvacetiletému výročí chtěli shromáždit co nejvíc časopisů a ukázat, jak velký dosah má Lara v médiích. A povedlo se!


Od svého debutu v roce 1996 se Lara objevila jako hlavní hvězda přesně 1 230 obálek časopisů, ať už šlo o časopisy herní, filmové, kulturní, nebo o životním stylu. Když se připočtou obálky, kde Lara vystupuje ve vedlejší roli, vzroste počet jejích časopisových zářezů přes 1 400. A díky tomu získala Lara Croft v Guinnessově knize rekordů zápis "Most Magazine Covers for a Videogame Character".

Všechny obálky si můžete prohlédnout zde.


29. října 2016 (tedy před pár dny) svolali Crystal Dynamics a Square Enix na Paris Games Week setkání cosplayerů a cosplayerek v rámci oslav výročí Tomb Raider. Evropská TR komunita, obzvlášť francouzští fanoušci, dosáhla rekordního množství lidí oblečených jako Lara Croft na jednom místě. Účastníci shromáždění předvedli kostýmy z her, filmů, komiksů - a dosáhli krásného čísla 270 "Lar" na jednom místě. Lara tak získala zápis "Most People Dressed as Lara Croft".

Oficiální fotky ze setkání najdete zde.

Fotka z Wernerova apartmánu

10. srpna 2016 v 23:05 | Charlie
Vzpomínáte, jak Lara ve videu na začátku Angel of Darkness přetrhne policejní pásku, vejde do ztemnělého bytu zesnulého Wernera Von Croye, zastaví se při zvuku zapraskání skla a ze země zvedne zarámovanou fotografii? Jsou na ní zachyceni oba dva, Lara i Werner, opírají se o něco, co vypadá jako nějaký náhrobek, a za nimi se rozprostírá poušť. Že by šlo o připomínku toho, co spolu zažili v Egyptě?


Těžko říct, kdy tahle momentka mohla vzniknout. Od Lařiných šestnácti, kdy Lara Wernera (na chvíli) opustila v kambodžském chrámu, spolu moc nevycházeli (a ještě hůř asi po tom, co Lara Wernerovi ukradla artefakt Iris z jeho mrakodrapu v New Yorku), a během egyptských událostí The Last Revelation k sobě taky moc přátelští nebyli. Když Laru pohřbila pyramida, snažil se ji Werner vyhrabat, ale asi podle Lary ne dost - na začátku AoD mu vyčítá, co se v Egyptě stalo. Měla na mysli to, že se nechal ovládnout zlým bohem a málem zničil svět, nebo že jí dost rychle nepodal ruku a ona skončila pod pyramidou? A byl to vůbec Werner, kdo Laru vyhrabal? Díky konci Chronicles víme, že se mu podařilo najít její batůžek, na zádech ho ale právě neměla...

Někdy ale tahle fotografie zřejmě vznikla, a protože ji Crystal Dynamics v rámci oslav 20. výročí zahrnuli do fankit balíčku, můžeme se jí teď kochat i v barvě. Lara je samozřejmě zobrazena modelem z AoD, stejně jako Werner, má ale na sobě své klasické barvy (a jistě i pár pistolí).

Co myslíte, o jaký artefakt může jít?


Jak mohla vypadat malá Lara v Rise of the Tomb Raider

29. července 2016 v 17:25 | Charlie
V Rise of the Tomb Raider je pár flashbacků, vzpomínek Lary na to, co se stalo jejímu otci, když byla ještě malá holčička. Při těchto scénách se díváme jejíma očima a ji samotnou tak vidět nemůžeme. Podle scénáře prý původně měla být vidět Lařina silueta. Hlavní výtvarník Rise si ale při vývoji hry dal tu práci a během pár dní vytvořil i Lařinu dětskou verzi. Z velké Lary udělal malou, vytvořil i postavu, na vlasy ale prý neměl čas, tak dostala vlasy Lary z Temple of Osiris. Vyzkoušel také několik výrazů. Tahle holčička se sice v Rise nakonec neukázala, byla ale představena na PAX East 2016 během panelu Lara Croft: The Undisputed Queen of Gaming.

Tady ji máte:


Malá Lara se ve hře objevila nakonec jen na rodinném portrétu. Tedy "rodinném" - Anna koneckonců není právoplatný člen rodiny Croftů.

Minihry z roku 1999

4. července 2016 v 10:53 | Charlie

V roce 1999 v souvislosti s vydáním The Last Revelation pustili Core Design do světa také dvě minihry. Klikačku a puzzle, obě volně ke stažení.

Obě minihry nabízejí ke skládání několik obrázků Lary. A příjemné je, že vše doprovází Lařin hlas.

Pokud máte chuť si zavzpomínat nebo jen tak zabít trochu času s Larou, stále ještě si je můžete stáhnout - zde. Instalace je jednodušší než skládačky samotné a můžu potvrdit, že fungují i na W10.

První figurka Lary Croft

13. června 2016 v 18:40 | Charlie
Víte, jak vypadala úplně první sběratelská figurka Lary?

Na sobě má své klasické zelené tílko a hnědé šortky, na nohou hnědé vysoké šněrovací boty s ohrnutými bílými ponožkami. Nemohou chybět pouzdra na pistole a opasek s výraznou zlatou sponou. Poněkud netradiční jsou popruhy, které má přepásané přes trup. Má pohyblivé klouby (minimálně ty ramenní) a zbraně jí můžete do rukou nastrkat libovolně. V balení jí dělá společnost ještě zlý netopýr a strážce z Atlantidy.

Vydal ji roku 1997 Toy Biz v edici Video Game Super Stars. Sběratelé ji stále ještě mohou sehnat, objevuje se v různých internetových aukcích.

Figurka na obálce časopisu ToyFare

Balení zepředu - větší fotku jsem bohužel nenašla

A zezadu

Tomb Raider 2 Remake - Nicobass

8. června 2016 v 19:20 | Charlie

Na tento projekt jsem tu tuším upozorňovala již dříve. Jak ale běží čas, vypadá to, že na Tomb Raider: The Dagger of Xian práce stále pokračují. Kromě screenshotů si můžete prohlédnout i několik videí. Vše o projektu najdete zde, na autorových stránkách:

tombraider-dox.com

Nicobass má rozhodně náš obdiv, jeho projekt vypadá velmi zajímavě. Demo by mělo být k dispozici již na podzim 2016.

Za odkaz díky BellaQa.

The Tomb Raider Suite

25. dubna 2016 v 20:43 | Charlie

Pokud jste sledovali panel "Lara Croft - The Undisputed Queen of Gaming", už o téhle novince asi něco víte. Panelové diskuze se za Core Design účastnil Nathan McCree, který složil soundtrack pro první tři díly, a ten oznámil, že v rámci 20. výročí série Tomb Raider chystá album, s kterým se vrátí skutečně až ke kořenům - The Tomb Raider Suite. Bude obsahovat původní skladby z Tomb Raider 1 až 3, jejich rozvinutí a variace. Ty budou nahrány symfonickým orchestrem ve slavném Abbey Road Studios, a vyjdou na CD někdy na podzim.

Podle skladatele je to úžasná příležitost pro fanoušky (a aby taky ne!) a hlavně pro něj, aby skladby konečně slyšel tak, jak je vždycky toužil slyšet.

Kromě alba se chystá i živé představení suity. A proces přípravy alba bude zaznamenávám a zpracován pro televizní dokument Tomb Raider: Remastered.

Nathan McCree

Lara Croft, královna obálek

21. dubna 2016 v 8:54 | Charlie

V rámci oslav 20. výročí Lary Croft a série Tomb Raider sbírají vývojáři obrázky obálek časopisů, na kterých se objevila Lara Croft. V jakékoli podobě - Lara z her, kreslená, komiksová, filmová s tváří Angeliny... jejich cílem je shromáždit 1000 kusů, sbírká má teď aktuálně kolem 650 obrázků a najdete ji zde.

Tomb Raider & Miracle Of Sound

12. dubna 2016 v 20:47 | Charlie
Miracle Of Sound je internetový hudební projekt Gavina Dunne. Tvoří skladby na motivy her a jde mu to vážně od ruky... od pusy... prostě už vytvořil spoustu zajímavých videí, s kterými boduje i u vývojářů a vydavatelů. Mně osobně se nejvíce líbí jeho skladby k Witcher 3. Mezi jeho tvorbou jsem ale našla i dvě videa k novým dílům Tomb Raider série - a proto teď píšu tyhle řádky.


The Dagger of Xian Remake (Nicobass)

24. března 2016 v 9:05 | Charlie

Vzpomínáte si na Nicobassovy fanarty? Před nějakým časem se pustil do nového projektu - už asi rok a půl se věnuje tvorbě remake Tomb Raider 2 na základně Unreal Engine 4 a s hratelností založenou na Legend/Anniversary. Na TRF zveřejňuje ukázky z probíhající práce, screenshoty i videa. Určitě se podívejte!


 
 

Reklama