Zajímavosti

20 důvodů, proč milujeme Tomb Raider 2

7. listopadu 2017 v 13:26 | Charlie & LaraHCroft
Je to dvacet let, co Tomb Raider 2: Starring Lara Croft spatřil světlo světa. Proto dvacet bodů. Ale mohlo by jich být mnohem víc. Klidně připište další!

Tenhle seznam není sestavený jako žebříček od nejlepšího po nejhorší. Všechny body jsou si rovny.


1. MŮŽEME S LAROU NAVŠTÍVIT FANTASTICKÉ LOKACE. Vývojáři se u dvojky vyřádili - dovedli Laru na monumentální Velkou čínskou zeď, odlákali ji do okouzlujících Benátek, stáhli ji na mořské dno do ne tak úplně opuštěného vraku výletní lodi a pak ji vynesli až na ledové špičky Himalájí. A přestože grafika nebyla v roce 1997 na takové úrovni jako ta dnešní, je to jeden velký dechberoucí výlet plný krásných scenérií i drobných detailů.
2. PŘEDSTAVUJEME VÁM WINSTONA. Lařino sídlo prošlo od jedničky jistými úpravami a navíc se tu poprvé objevuje další součást Lařina domácího inventáře: rodinný služebník Winston Smith. Jeho jméno tedy nebylo ve dvojce upřesněno, pokřtili ho spíš fanoušci, ale už mu to zůstalo. Tenhle starý pán se šourá po sídle za Larou, neustále jí oddaně nosí její oblíbený čaj... jak jej udržuje horký, to netušíme. Obzvlášť když tráví tolik času v mrazáku.

3. AŤ ŽIJE TYRANNOSAURUS REX. T-Rex v jedničce byl bomba, a tak není divu, že se vrací i v pokračování. Tentokrát hraje spíš menší roli, nemusíte se s ním utkat, abyste mohli pokročit ve hře, ale proč neskočit na návštěvu ke starému známému? A jsou tu dokonce dva. Raugh!
4. DÝKA, KTERÁ VÁS PROMĚNÍ V DRAKA. Vždyť kdo by nechtěl mít takovou moc? Podlehl jí čínský císař. Podlehl jí vůdce mafiánského kultu. Podlehne jí i Lara?
5. LAŘINO SÍDLO V NOCI - A PLNÉ MAFIÁNŮ. Lařino sídlo je úžasné i ve dne, ale když na něj padne noc, dostává zajímavou atmosféru. Na dýchánek se přihnala horda mafiánů a Winston se zrovna někam ztratil, takže všechno musí obstarat Lara sama. Bosá, v župánku, s dýkou za opaskem a s nabitou brokovnicí...
6. ČLUN A SNĚŽNÝ SKÚTR. Protože projet se po Benátkách (a nechat při tom vybuchnout pár min, proletět s lodí oknem a tak dále) je stejně nezapomenutelné jako prosvištět se skútrem úbočími Himalájí (a přejet při tom pár mafiánů, sněžných kočiček, ujet lavině... a co teprve střílející skútr!).
7. LAŘIN COP. Protože cop prostě milujeme. V jedničce ho měla jen v ukázkách, ve dvojce už za ní vlaje po celou hru. Cop k Laře prostě patří. Už jsme říkaly, jak ho milujeme?
8. NOVÉ OUTFITY - NEOPREN, LETECKÁ BUNDA, ŽUPAN. A ty milujeme taky. Lařin šatník se rozrostl a je velmi těžké rozhodnout, který kousek je lepší.
9. LÉTAJÍCÍ OSTROVY A LÉTAJÍCÍ NEPŘÁTELÉ. Level odehrávající se ve zvláštním kdesi - v tajemném světě skrytém pod Velkou čínskou zdí. Tak neskutečný a tak úchvatný. A nevznášejí se tu jen létající ostrovy z jadeitu. Létají tu taky oživlé sochy - nikdy nezapomenu, jak nám jeden ten týpek poprvé vyletěl naproti. Tak neskutečné - a tak boží.
10. PRŮZKUMNÁ PONORKA A ŽRALOK. Na tenhle moment si určitě musíte pamatovat. Lařin sestup do hlubin ve společnosti žluté ponorky (a jejího nebohého uživatele) působí až lyrickým dojmem. A co se pak stalo... jestli si to nepamatujete, tak si to pusťte. Teď.

11. VÝSKOK Z HAVARUJÍCÍHO LETADLA. A taky samotné ukradení onoho letadla. A to, jak si v něm Lara přisvojí tu kouzelnou bundu. A jak letadlo klesá a urazí se obě křídla... Jen si to hezky pusťte.
12. LAŘIN HLAS - JUDITH GIBBINS POPRVÉ. Protože tenhle hlas podle nás k Laře sedí nejlépe. Hlas britské aristokratky. Prostě Lařin hlas.
13. SLÁVA JÍ! AHA! A JINÉ ZVUKY. To první křičí mniši v Himalájích - no, když se zaposloucháte do jejich výkřiků, tak to zní jako "slávají!". Patrně oslavují Laru. A my budeme taky, nejen za to její rozkošné "Aha!"
14. VĚTŠÍ ARZENÁL. Běhá tu více nepřátel a více zbraní se hodí. Granátomet je sice občas spíš legrační než funkční, a s harpunou není lehké pořízení, ale i tak... A s v ruce M16 to Laře prostě sekne!
15. AŤ TO BOUCHÁ - MINY, DŮM V BENÁTKÁCH I VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ. Když si to spočítáte, v TR2 to bouchá možná víc než v Kobře 11. No... ne, tolik zase ne. Ale stejně je to bomba.
16. SOUNDTRACK. Výborná práce, Nathane! Soundrack zní skvěle i samostatně, ale jednoznačně doporučujeme vychutnat si ho ve hře.
17. MARCO BARTOLI, FABIO A OSTATNÍ MAFIÁNI. Marcovy červené oči a jeho výraz vůbec jsou prostě super. A celá ta mafiánská banda. Tedy vlastně kult.
18. MODLITEBNÍ MLÝNKY, SERAPH A DALŠÍ ARTEFAKTY. Samotná dýka Xian je nádherný artefakt. Kromě ní Lara ale posbírá ještě pěknou řadu dalších krásných kousků - i když je pak musí vlastně někde nechat coby klíče.
19. MRKAJÍCÍ BUDDHOVY OČI A DALŠÍ EASTER EGGY. Některé strašidelné, některé vtipné, některé nebezpečné (jako třeba již výše zmínění tyranosauři).
20. DRAČÍ TAJEMSTVÍ. Tomb Raider je hra, jejíž kouzlo spočívá mimo jiné i v prozkoumávání daných oblastí. Ve dvojce dostala tajemství ukrytá vývojáři podobu dračích sošek - abyste dostali odměnu, musíte v každém levelu sebrat tři secrety - dráčka z jadeitu, stříbra a zlata. Hledejte, vyplatí se to!


Za oponou vývoje klasické série Tomb Raider

10. září 2017 v 19:42 | Charlie
Loni bylo dvacáté výročí vydání prvního Tomb Raideru. Při té příležitosti vyšlo spoustu materiálů a popravdě jsem to moc nestíhala; ono vyznat se v takové smršti není zrovna jednoduché. Proto jsem teprve nedávno narazila na tenhle zajímavý článek, který vyšel zhruba před rokem v Eurogamer: 20 years on, the Tomb Raider story told by the people who were there. Aneb jak Lara žila a zemřela v Derby.

Otcem i matkou Tomb Raider je Core Design, tehdy poměrně malé britské videoherní studio z Derby (mimochodem, viktoriánský dům, který studio obývalo, se stal inspirací pro Lařino sídlo v původní trilogii TR1-3). Pokud jste se k Tomb Raideru dostali teprve v posledních letech, pak možná ještě nevíte, jak to všechno vlastně začalo. Historie Tomb Raider by se dala rozdělit na několik etap. Klasické období, Angel of Darkness, trilogie LAU a restart. Teď se v naší hodině dějepisu vracíme do prvního, klasického období, k velkému třesku zrození Lary Croft a k několika následujícím létům. Víte, když zůstaneme u té dějepisné metafory, tak devadesátá léta by se dala označit za takový videoherní středověk s průmyslovou revolucí v jednom. Dělo se hodně věcí najednou a překotně. Vznikaly nové žánry, nové konzole, nové technologie. Videoherní průmysl nabíral na obrátkách. A tak není divu, že když jste se dostali na vrchol - jako Core Design s Tomb Raiderem - tak vás to taky mohlo rychle semlít.

Jestliže vás historie Tomb Raideru zajímá, tak vám tenhle článek rozhodně doporučuju k přečtení. Redaktor Wesley Yin-Poole v rozhovoru s vývojáři odkrývá spoustu zajímavých věcí. Je to poměrně obsáhlý text na překládání, takže raději jen vypíchnu několik zajímavých informací.

 • "být sexy" je prostě součástí Lařina charakteru. Je krásná - ale zároveň silná a nepotřebuje muže, aby ji zachraňoval. Hodně se mluví o velikosti jejích předností - ale uvědomte si taky, že Lara vznikla v době, kdy se nám o dnešní grafice ani nezdálo, a bylo nutné, aby bylo už z dálky jasné, že hrajete za ženu...
 • První Tomb Raider vytvořil tým šesti lidí za osmnáct měsíců.
 • Časová exkluzivita na určitou konzoli provázela Tomb Raider už od počátku - šest týdnů exkluzivity si u TR1 zaplatil SEGA pro konzoli Sega Saturn a od Tomb Raider 2 vlastnil exkluzivitu na tuhle značku Sony - až do roku 2000.
 • U Tomb Raider 1 bylo záměrem prodat alespoň 100 000 kopií hry. Hra se prodávala ještě lépe, než se předpokládalo, a prodejnost se vyšplhala na závratných 7 500 000 kopií.
 • Co je pro tuhle branži neobvyklé, tak tým Core pracoval za autorské poplatky. To znamená, že čím lépe se hra prodávala, tím víc dostali. Za první hru měl každý člen týmu na prvním šeku 30 000 liber, za Tomb Raider 3 už to bylo 300 000 liber.
 • Co položilo sérii - a lidi z Core Design na kolena? Rozhodně časový pres.
 • Tomb Raider 2 vytvořila skupina 18 lidí za osm měsíců, a to jen díky tomu, že - s malými úpravami - znovu použili technologii z Tomb Raider 1. Tým musel pracovat 24 hodin a sedm dní v týdnu, což lidem tvořícím Laru způsobilo řadu psychických i fyzických potíží (i vztahových, došlo i k rozvodu).
 • Na Tomb Raider 3 si přáli mít vývojáři dva roky. V plánu bylo vytvořit nový engine. Zároveň další tým připravoval spin-off s pomocí nástrojů z dvojky, který se jmenoval Adventures of Lara Croft. Protože ale Eidos tlačil na to, aby bylo dodrženo rozvržení "jedna hra ročně", a datum vydání bylo dáno ještě než hra začala vznikat, stal se z původního spin-offu Tomb Raider 3.
 • Třetí díl taky vznikl za osm měsíců.
 • Na konci Tomb Raider: The Last Revelation se pokusili Laru zabít, potom ji ale museli zase postavit na nohy. Vývojáři uvádějí, že v té době už byli kreativně úplně vyčerpaní, a jedinou motivací už byly peníze. Tomb Raider Chronicles ale nedosáhl takových prodejních čísel.
 • Poté se studio přestěhovalo do nových kanceláří a začaly práce na Angel of Darkness, který měl svět ohromit na nové konzoli PlayStation 2. Nakonec ale právě tahle hra Core zabila. Problémem pro projekt byla špatná organizace, nikdo nechtěl převzít zodpovědnost. V týmu panovala špatná nálada a morálka a smrtelný byl také deadline - hra byla nakonec vydána nedokončená. Možná by věci dopadly jinak, kdyby vývojáři dostali ještě těch šest až osm týdnů k doladění ovládání a kamery. Ne všichni fanoušci přijali Lařin nový směr. Přestože se prodaly miliony kopií, hra byla označena za katastrofu.

Něco pro milovníky omalovánek

30. července 2017 v 10:01 | Charlie
A zrovna, když u sebe nemám svou krabici s pastelkami! Pro omalovánky mám slabost a obrázky k vybarvování s Larou Croft jsem hledala dlouho, dlouho, a žádné pořádné jsem neobjevila. A teď jsou dva obrázky dokonce z oficiálního zdroje...


Protože 2. srpna je Den omalovánek, připravili Crystal Dynamics společně s TholiaArt dva obrázky z Tomb Raider světa k vymalování. A když to stihnete do 2. srpna a vyvěsíte svoje dílo na Tumblr s označením #TRColoringBook2017, dostane se do galerie od fanoušků z celého světa.

Omalovánky v plném rozlišení najdete zde.

Návrhy reklam na Tomb Raider: The Last Revelation

8. července 2017 v 16:44 | Charlie
Meagan Marie je našla v archivech vývojářů. No nejsou krásné?


Tomb Raider kolekce od GamerShoes

13. prosince 2016 v 11:51 | Charlie
Chcete projít s Larou Croft celý svět? Máte rádi tenisky? GamerShoes připravil novou kolekci k oslavě výročí dvaceti let hry Tomb Raider. Nemám s touhle značkou zkušenosti, ale boty vypadají lákavě, co říkáte?

Všechny si je můžete prohlédnout zde.

Lara Croft získala dva nové zápisy do Guinnessovy knihy rekordů

1. listopadu 2016 v 9:54 | Charlie
Jistě už jste tu zaznamenali, že se vývojáři sháněli po obálkách časopisů s Larou. K dvacetiletému výročí chtěli shromáždit co nejvíc časopisů a ukázat, jak velký dosah má Lara v médiích. A povedlo se!


Od svého debutu v roce 1996 se Lara objevila jako hlavní hvězda přesně 1 230 obálek časopisů, ať už šlo o časopisy herní, filmové, kulturní, nebo o životním stylu. Když se připočtou obálky, kde Lara vystupuje ve vedlejší roli, vzroste počet jejích časopisových zářezů přes 1 400. A díky tomu získala Lara Croft v Guinnessově knize rekordů zápis "Most Magazine Covers for a Videogame Character".

Všechny obálky si můžete prohlédnout zde.


29. října 2016 (tedy před pár dny) svolali Crystal Dynamics a Square Enix na Paris Games Week setkání cosplayerů a cosplayerek v rámci oslav výročí Tomb Raider. Evropská TR komunita, obzvlášť francouzští fanoušci, dosáhla rekordního množství lidí oblečených jako Lara Croft na jednom místě. Účastníci shromáždění předvedli kostýmy z her, filmů, komiksů - a dosáhli krásného čísla 270 "Lar" na jednom místě. Lara tak získala zápis "Most People Dressed as Lara Croft".

Oficiální fotky ze setkání najdete zde.

Fotka z Wernerova apartmánu

10. srpna 2016 v 23:05 | Charlie
Vzpomínáte, jak Lara ve videu na začátku Angel of Darkness přetrhne policejní pásku, vejde do ztemnělého bytu zesnulého Wernera Von Croye, zastaví se při zvuku zapraskání skla a ze země zvedne zarámovanou fotografii? Jsou na ní zachyceni oba dva, Lara i Werner, opírají se o něco, co vypadá jako nějaký náhrobek, a za nimi se rozprostírá poušť. Že by šlo o připomínku toho, co spolu zažili v Egyptě?


Těžko říct, kdy tahle momentka mohla vzniknout. Od Lařiných šestnácti, kdy Lara Wernera (na chvíli) opustila v kambodžském chrámu, spolu moc nevycházeli (a ještě hůř asi po tom, co Lara Wernerovi ukradla artefakt Iris z jeho mrakodrapu v New Yorku), a během egyptských událostí The Last Revelation k sobě taky moc přátelští nebyli. Když Laru pohřbila pyramida, snažil se ji Werner vyhrabat, ale asi podle Lary ne dost - na začátku AoD mu vyčítá, co se v Egyptě stalo. Měla na mysli to, že se nechal ovládnout zlým bohem a málem zničil svět, nebo že jí dost rychle nepodal ruku a ona skončila pod pyramidou? A byl to vůbec Werner, kdo Laru vyhrabal? Díky konci Chronicles víme, že se mu podařilo najít její batůžek, na zádech ho ale právě neměla...

Někdy ale tahle fotografie zřejmě vznikla, a protože ji Crystal Dynamics v rámci oslav 20. výročí zahrnuli do fankit balíčku, můžeme se jí teď kochat i v barvě. Lara je samozřejmě zobrazena modelem z AoD, stejně jako Werner, má ale na sobě své klasické barvy (a jistě i pár pistolí).

Co myslíte, o jaký artefakt může jít?


Jak mohla vypadat malá Lara v Rise of the Tomb Raider

29. července 2016 v 17:25 | Charlie
V Rise of the Tomb Raider je pár flashbacků, vzpomínek Lary na to, co se stalo jejímu otci, když byla ještě malá holčička. Při těchto scénách se díváme jejíma očima a ji samotnou tak vidět nemůžeme. Podle scénáře prý původně měla být vidět Lařina silueta. Hlavní výtvarník Rise si ale při vývoji hry dal tu práci a během pár dní vytvořil i Lařinu dětskou verzi. Z velké Lary udělal malou, vytvořil i postavu, na vlasy ale prý neměl čas, tak dostala vlasy Lary z Temple of Osiris. Vyzkoušel také několik výrazů. Tahle holčička se sice v Rise nakonec neukázala, byla ale představena na PAX East 2016 během panelu Lara Croft: The Undisputed Queen of Gaming.

Tady ji máte:


Malá Lara se ve hře objevila nakonec jen na rodinném portrétu. Tedy "rodinném" - Anna koneckonců není právoplatný člen rodiny Croftů.

Minihry z roku 1999

4. července 2016 v 10:53 | Charlie

V roce 1999 v souvislosti s vydáním The Last Revelation pustili Core Design do světa také dvě minihry. Klikačku a puzzle, obě volně ke stažení.

Obě minihry nabízejí ke skládání několik obrázků Lary. A příjemné je, že vše doprovází Lařin hlas.

Pokud máte chuť si zavzpomínat nebo jen tak zabít trochu času s Larou, stále ještě si je můžete stáhnout - zde. Instalace je jednodušší než skládačky samotné a můžu potvrdit, že fungují i na W10.

První figurka Lary Croft

13. června 2016 v 18:40 | Charlie
Víte, jak vypadala úplně první sběratelská figurka Lary?

Na sobě má své klasické zelené tílko a hnědé šortky, na nohou hnědé vysoké šněrovací boty s ohrnutými bílými ponožkami. Nemohou chybět pouzdra na pistole a opasek s výraznou zlatou sponou. Poněkud netradiční jsou popruhy, které má přepásané přes trup. Má pohyblivé klouby (minimálně ty ramenní) a zbraně jí můžete do rukou nastrkat libovolně. V balení jí dělá společnost ještě zlý netopýr a strážce z Atlantidy.

Vydal ji roku 1997 Toy Biz v edici Video Game Super Stars. Sběratelé ji stále ještě mohou sehnat, objevuje se v různých internetových aukcích.

Figurka na obálce časopisu ToyFare

Balení zepředu - větší fotku jsem bohužel nenašla

A zezadu

Tomb Raider 2 Remake - Nicobass

8. června 2016 v 19:20 | Charlie

Na tento projekt jsem tu tuším upozorňovala již dříve. Jak ale běží čas, vypadá to, že na Tomb Raider: The Dagger of Xian práce stále pokračují. Kromě screenshotů si můžete prohlédnout i několik videí. Vše o projektu najdete zde, na autorových stránkách:

tombraider-dox.com

Nicobass má rozhodně náš obdiv, jeho projekt vypadá velmi zajímavě. Demo by mělo být k dispozici již na podzim 2016.

Za odkaz díky BellaQa.

The Tomb Raider Suite

25. dubna 2016 v 20:43 | Charlie

Pokud jste sledovali panel "Lara Croft - The Undisputed Queen of Gaming", už o téhle novince asi něco víte. Panelové diskuze se za Core Design účastnil Nathan McCree, který složil soundtrack pro první tři díly, a ten oznámil, že v rámci 20. výročí série Tomb Raider chystá album, s kterým se vrátí skutečně až ke kořenům - The Tomb Raider Suite. Bude obsahovat původní skladby z Tomb Raider 1 až 3, jejich rozvinutí a variace. Ty budou nahrány symfonickým orchestrem ve slavném Abbey Road Studios, a vyjdou na CD někdy na podzim.

Podle skladatele je to úžasná příležitost pro fanoušky (a aby taky ne!) a hlavně pro něj, aby skladby konečně slyšel tak, jak je vždycky toužil slyšet.

Kromě alba se chystá i živé představení suity. A proces přípravy alba bude zaznamenávám a zpracován pro televizní dokument Tomb Raider: Remastered.

Nathan McCree

Lara Croft, královna obálek

21. dubna 2016 v 8:54 | Charlie

V rámci oslav 20. výročí Lary Croft a série Tomb Raider sbírají vývojáři obrázky obálek časopisů, na kterých se objevila Lara Croft. V jakékoli podobě - Lara z her, kreslená, komiksová, filmová s tváří Angeliny... jejich cílem je shromáždit 1000 kusů, sbírká má teď aktuálně kolem 650 obrázků a najdete ji zde.

Tomb Raider & Miracle Of Sound

12. dubna 2016 v 20:47 | Charlie
Miracle Of Sound je internetový hudební projekt Gavina Dunne. Tvoří skladby na motivy her a jde mu to vážně od ruky... od pusy... prostě už vytvořil spoustu zajímavých videí, s kterými boduje i u vývojářů a vydavatelů. Mně osobně se nejvíce líbí jeho skladby k Witcher 3. Mezi jeho tvorbou jsem ale našla i dvě videa k novým dílům Tomb Raider série - a proto teď píšu tyhle řádky.


The Dagger of Xian Remake (Nicobass)

24. března 2016 v 9:05 | Charlie

Vzpomínáte si na Nicobassovy fanarty? Před nějakým časem se pustil do nového projektu - už asi rok a půl se věnuje tvorbě remake Tomb Raider 2 na základně Unreal Engine 4 a s hratelností založenou na Legend/Anniversary. Na TRF zveřejňuje ukázky z probíhající práce, screenshoty i videa. Určitě se podívejte!


Steve Beaumont - náčrtky k Tomb Raider: The Last Revelation a Angel of Darkness

22. února 2016 v 20:07 | Charlie
Výtvarník Steve Beaumont nedávno zveřejnil náčrtky, které vytvořil k Tomb Raider: The Last Revelation a Angel of Darkness. Zabývá se hlavně ilustracemi a storyboardy, zveřejněné náčrtky jsou především návrhy na obaly her a plakáty.


Interview s Winstonem

12. ledna 2016 v 19:21 | Charlie
Požádali jsme se komorníka Lary Croft, známého světu jako Winston, aby nám odpověděl na několik zvídavých otázek o něm samém, o sídle i o jeho zaměstnavatelce. Naštěstí byl právě v dobrém rozpoložení.

→ Lara Croft žije velmi dobrodružným životem plným nebezpečí a nástrah. Myslíte, že život jejího komorníka je klidnější?
Cink. Huh. Pšouk. (Ani ne. Hlavně když je Lara doma. Ale i když je na výpravě, najde se tu mnoho věcí, se kterými se musím rvát den co den. Třeba schody.)

Stává se často, že si Lara bere práci domů? Zaslechli jsme zvěsti o nějakém přepadení.
Cink. Cink. Huh. (Občas, a je hrozně obtížné vymýt z koberce krev, to mi věřte. Natož odtahat desítky mrtvol a zkompostovat je. Ale už jste viděli zahradu?)

Jaký je váš názor na úpravy, které Lara v sídle provedla? Přece jen tu žijete déle než ona.
Huh. Huh. Pšouk. (Je to její sídlo a upravila si jej tak, aby jí sedělo jako druhá kůže. Ale čistění bazénu a střelnici na konci tréninkové dráhy jsem si popravdě moc neoblíbil.)

Správný tác je butlerův nejlepší přítel. Jak jste přišel k tomu svému?
Huh. Cink. Pšouk. (Je to rodinné dědictví. Stejně jako jméno Winston nebo modrý čajový servis. Je perfektní, naprosto vyhovuje mým potřebám. Nepamatuji si, kdy jsem jej naposledy dal z ruky.)

Co je pravdy na tom, že trávíte hodně času v mrazáku?
Cink. Cink. Pšouk. (Tuto odpověď se nám nepodařilo přeložit.)

Dobré. Ještě poslední otázka. Patří k vaší práci i péče o artefakty, které si Lara přinesla ze svých výprav?
Huh. Huh. Cink. (Dříve jsem je musel oprašovat, pak se mi ale nešťastnou náhodou jeden pod rukama rozbil. Hrozně mě tehdy vylekala ta tyranosauří hlava nad krbem. Lara mě chtěla překvapit a nevarovala mě. Od té doby jsou artefakty pod sklem. Ale jsem rád, že si Lara tohohle mazlíčka nepřivlekla celého. Krmit bych ho nechtěl.)

Jak Lara ke svému přívěsku přišla

25. listopadu 2015 v 19:46 | Charlie

Z Lary se na stará kolena stala nostalgická osoba. Tedy spíš na mladá kolena. Lara Croft sice běhá po světě her již nějakých těch dvacet let, ale teprve nedávno po jejím zázračném omládnutí jsme se od Crystal Dynamics dozvěděli o její staronové libůstce. Mluvíme tu pochopitelně o její ozdobě krku - jadeitovém přívěsku.

Co to vlastně je?
Dobrá otázka. Bohužel tvůrci se k významu tohoto artefaktu dosud přesně nevyjádřili. Jedná se o drobný kruhový objekt vyrobený z jadeitu (zeleně zbarvený minerál / drahý kámen, který byl často různými kulturami využíván jako materiál pro tvorbu sošek a tak). Prostřední část připomíná japonské korálky Magatama, které byly na konci periody Kofun vyráběny takřka výhradně z jadeitu. Magatama se objevuje v mnoha příbězích z japonské mytologie. Pokud je tu nějaký japanolog, ráda se o tom dozvím víc. Taky bych se ráda dozvěděla, jestli je běžné, že je tento tvar vsazen do dalšího tvaru a vytváří tak o něco komplexnější artefakt.


Jak k němu Lara přišla?
O tom jsme se dozvěděli z vyprávění Rotha v Tomb Raider (2013) a v komiksu. Když byla Lara malá, účastnila se otcových vykopávek. Když jí bylo pět, našla při jedné z těchto výprav jadeitový artefakt, byl to její úplně první objev. Neměla na to zrovna klasický oděv, už měla spát, takže měla pyžamo s tučňáky. Nadšená Lara běžela symbol ukázat Rothovi, ten jí dal tkaničku ze své boty, aby měla na čem si přívěsek pověsit na krk. A tak se zrodil Lařin náhrdelník. Od té doby ho nosí jako připomínku svého prvního nalezeného pokladu a předpokládám, že především jako připomínku toho úžasného pocitu z odhalení něčeho...


(Jen by mě zajímalo, jestli to má být pořád ta samá tkanička. V pubertě jsem si taky vyrobila přívěsek - našla jsem na dovolené u moře nádherný oblázek a vervou a nůžkami jsem v něm vyrobila díru a nosila ho na kožené šňůrce na krku. Nevydržela ale dlouho, vystřídala jsem také různé tkaničky a provázky, ale nic nemělo dlouhého trvání a nakonec mě můj kámen opustil, ani nevím kde.)

Ale zpátky k Laře. Fanoušci hned po přívěsku také zatoužili, navíc je to samozřejmě důležitá část cosplay Lary z Tomb Raider (2013) a Rise of the Tomb Raider. Na internetu proto najdete spoustu návodů na výrobu Lařina přívěsku. Také si ho můžete od někoho nechat vyrobit / koupit hotový, pokud se necítíte na výrobu prastarého artefaktu. Přívěsek je taky součástí sběratelských edic her a příslušenství (například nyní je v balíku se sběratelskou edicí Rise of the Tomb Raider).

Létající ostrovy (Floating Islands, Tomb Raider 2)

6. října 2015 v 15:47 | Charlie
Létajících ostrovů se v příbězích lidstva vyskytlo docela dost. O jednom se zmínil třeba Homér v Odysseie, Gulliver narazil při svých cestách na létající ostrov Laputa, ve svých příbězích je měli třeba Jules Verne nebo Isaac Asimov. Něco se o nich navyprávělo i při vyprávění mýtů, k pohyblivým ostrovům patřil třeba irský Tir na nOg.

Level Floating Islands z Tomb Raider 2 se nachází - no, řekněme, že se nachází kdesi v Číně. Nebo pod Čínou. Nad ní? Lara Croft právě prošla chrámem Xian, stala se svědkyní rituálu s dračí dýkou a mafiánským bossem a pronásledování tohoto zloducha ji přivedlo na velmi podivné místo. Je tu tma a světlo zároveň, pod nohama má sice pevný kámen, ale ten se vznáší v jakémsi neznámém a těžko pojmenovatelném prostoru. Téměř vše je z jadeitu - cestičky, chrámy i místní strážci. Dračí doupě už není daleko a mezi zelenými stavbami místy prokvétá jasná láva a dračí oheň.

Winstonův nepřekonatelný tác a čajová souprava

5. října 2015 v 19:46 | LaraHCroft
Při nedávném vytváření renderů pro TR2 jsem si všimla jistého zajímavého úkazu. Tedy Winstonova neuvěřitelného tácu, který zvládne udržet čajovou soupravu i když visí svisle dolů. Dáte mi jistě za pravdu, že toto jakýkoliv sluha jen tak nedokáže. Lara si uměla vybrat :)

Čajová souprava pěvně přikovaná k podnosu se perfektně hodí k Lařině aktivnímu stylu života. Jistě to znáte sami, kam se Lara hne, tam ji Winston následuje. Těžko říci zda se jedná jen o její dům... Z našeho designu (2015) jde jasně vidět, že okruh obsluhy lze rozšířit i mezinárodně. Utrmácený Winston mezi pyramidami je toho důkazem. Lara je zkrátka britského původu a není nic důležitějšího než si o páté dát šálek kvalitního anglického čaje. A to, že zrovna není doma, jí v tom přeci nezabrání ;)

Je vidět, že je Winston na takové toulky dobře připraven, když se podíváte na snímek vlevo. Nejspíš musel ovládnout i síly poseidonské, aby mu ten čaj v konvičce vydržel :)


Tento muž je zkrátka dokonalý a já ho nepřestanu nikdy obdivovat. Vzdávám mu poctu tímto článkem o jeho neuvěřitelných činech, díky kterým bude v našich srdcích navěky.


Pojďme si přiblížit onu čajovou sadu, která Winstonův tác tak zdobí.


Tento snímek zachycuje čajovou soupravu z Tomb Raider II, tedy z prvního dílu, ve kterém se náš milý Winston ukázal. Tímto dílem vládla tato tmavomodrá barva, už kvůli Lařině župánku z Home Sweet Home. Čajovou sadu tvoří modrá konvice, která má útlejší a vyšší charakter. Na jejím vršku je posazené malé víko s oválným úzávěrem. Hrnek, stejně jako konvice, má velké ucho, aby se Laře dobře držel (a Winstonovi konvice, kvůli jeho mohutným rukám). Jeho tvar je oválný a téměř rovný, jen na konci je dole mírně zaoblený.

Chcete-li i vy takovou čajovou soupravu domů, našla jsem místo, kde se dá podobná sehnat :) Na těchto stránkách http://www.johnlewis.com/ prodávají krásné čajové soupravy. Jde ale o hodně drahé soupravy. Můžeme si na nich tedy alespoň ukázat, jak by taková souprava mohla vypadat v realitě.


(ke konvici jsem hrníček přidala já, takový oficiální obrázek neexistuje, nicméně hrníček lze ke konvici také objednat)

Nejde samozřejmě o naprosto totožnou soupravu, ale uznejte, podoba tu je :)

Čajová konvice zde
Hrníček zde

Pro nás Čechy tu mám taky něco. V této čajové soupravě není sice taková podoba (a stejná spanilá krása), ale co do funkčnosti, jistě by posloužila. Hlavně, je k sehnání tady u nás. Například hrníček má větší sklony k hranatosti, tak jako hrnek ve hře.(v tomto případě rozhodně nejde o set)

Čajová konvice zde
Hrníček zde


Co se týče Tomb Raider III, tak tam Winstonovi čajová souprava trochu ztratila barvu. Představme si, jak musí být opotřebovaná. Nicméně tvary konvice a hrníčku se nezměnily, jde tedy o tu samou čajovou soupravu.

Winston si uvědomuje důležitost hydratace. Nabízení je jedna věc, ale... napije se ta Lara už někdy? Vždy vidíme, jak se za Larou všude plahočí, ale nikdy nevidíme Laru pít. Winston to ale nevzdává a věrně jí čaj dál a dál nabízí, asi si říká "Co kdyby." ;)

Pro tyto případy si musí čaj udržet stále stejnou teplotu. Ale jak toho docílit? Souprava musí nejspíše mít zabudovanou nějakou termo ochranu, aby se teplota čaje nezměnila, protože, kdo by přece pil nějakou studenou břečku, že?

Já si myslím, že angličtí sluhové jsou skuteční profesionálové, co myslíte? :) Překonávat veškeré přírodní zákony, to se jen tak nevidí.


Ale dost už bylo o nádobách na čaj. Co by to bylo za čajovou soupravu, kdyby nebylo na čem jí nosit?

Nyní bude řeč o Winstonově tácu (podnosu). Tak například materiál - tipli byste si, z čeho tak asi může být? Je neprůstřelný, asi né tak úplně lehký, když má z jeho nošení Winston tak hrbatá záda a kde by bral stále tolik energie prohánět Laru po všech čertech? Já osobě tipuji naquadah :) Co vy?

Nejspíš má podnos také neuvěřitelnou sílu přilepit věci (možná i lidi) k sobě a nepustit je za žádnou cenu. Možná je v něm zabudován nějaký magnet, který konvici a hrnek drží přilepené jak lepidlem. Nicméně, aby to fungovalo, museli by i hrnek i konvice mít v sobě magnet také, protože keramika s magnetem nejsou příbuzní.

Našla jsem velmi věrohodnou napodobeninu Winstonova tácu, nicméně materiál trochu nesedí - je to dřevo :) Ale no řekněte, nechybí k tomu už jen pár třesoucích se rukou, věčná odhodlanost a krásná anglická čajová souprava? Celý Winston :)

Na fotografii tác vůbec nevypadá jako nějaké obyčejné dřevo, protože je natřený lesklou stříbrnou barvou.Tác k sehnání zde

A jak to vypadá, když je neprůstřelný tác v akci?A na závěr, abyste si nemysleli, že je Lara úplný tyran... také dokáže Winstona potěšit :) 
 

Reklama