Proč je Lara Croft skvělý motivační vzor (a proč není)

30. prosince 2017 v 19:38 | Charlie |  Charliin (nejen) hráčský občasník

Konec roku se sakra rychle blíží. A zároveň se tak blíží čas, kdy si spousta lidí dává různá předsevzetí, ačkoliv většina nikdy nebude splněna. Je čas rekapitulace, přichází Čas Nového Začátku, nebo to tak aspoň značné množství lidí vnímá.

Ono to vlastně nedává z hlediska všehomíra vůbec žádný smysl - rok je časová jednotka, kterou jsme si my lidé nastavili sami. Jistě, zakládá se na běhu přírody, ale ten konec/začátek je vlastně poměrně nahodilá záležitost. Jen si vezměte, jak se v různých kulturách liší: zadejte si heslo "Nový rok" třeba jen na Wikipedii a budete koukat. Každopádně náš Nový rok už je ale za rohem - a i mně přepadla chuť si tak trochu zabilancovat. Zauvažovat nad tím, proč je Lara vážně tak sakra dobrý vzor.

Protože to ona prostě je!

Jde si za tím, za čím si chce jít. Nenechá se jen tak odradit, nebo dokonce zastavit. Podle klasického životopisu se dokonce vzpříčila přání svých rodičů, aby se usadila a byla hodná hraběnka - místo toho radši skáče po horách a střílí všechno, co se jí dostane do cesty. (Zároveň tu ale máme velmi důležité PROČ NE: protože všechny postřílet není úplně vhodné řešení. Alespoň v realitě ne, ve videohře vám to ještě projde.)

Nenechává se svázat genderovými stereotypy. Do škatulky "typická žena" má daleko. Pochybuju, že umí uklízet, vařit - a hlavně pochybuju, že by ji nějak extrémně zajímalo, co si ostatní myslí o jejím vzhledu. Ne že by se svým vzhledem nezabývala vůbec - koneckonců i ona má poměrně bohatý šatník. Její ženskost není slabostí, ale zbraní. Je prostě praktická. Žádná slečna v nesnázích. Nenechá se zaskočit pavouky a další podobnou havětí. A špínou. A tak. Vlastně jí vůbec nevadí se trochu zamazat - co trochu, ale pořádně, vždyť se klidně koupala v bažině.

A přitom je to dáma až do morku kostí. Rozená Lady s velkým L.


Umí velmi dobře pracovat se svými emocemi. Dostala se do situací, které je těžké ustát, a jen ji to posílilo. Nenechá se převálcovat smutkem. Vztek... vzteku je jistě plná (jen si vybavte ten výraz při střelbě), ale využívá ho na ty cíle, na které potřebuje.

A ta fyzička - prostě úžasná!

A zároveň je psychopat. Vražedný sociopat - a to je ta část, milé děti, kdy je na místě říct: doma to nezkoušejte!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nevím, jak se jmenuju Nevím, jak se jmenuju | 30. prosince 2017 v 22:45 | Reagovat

Moc pěkné shrnutí.

Jo, Lara je svým způsobem také můj vzor. Ale v rozumných mezích. Pokud by chtěl člověk být úplně jako ona bez ohledu na to, jaký ve skutečnosti je, mohl by úplně ztratit svou identitu - a to si přiznejme, snad nemůže být nic horšího.

2 LaraHCroft LaraHCroft | E-mail | 4. ledna 2018 v 19:48 | Reagovat

[1]: Lara nemá být kopírována. Je vzor, inspirace. Pro mě dokonalá :)

3 FoxHudson FoxHudson | E-mail | 10. ledna 2018 v 19:57 | Reagovat

Můj vzor je Wilson :D vždy je poblíž ,vzdy má hrb:DDD   ne dělám si srandu  jesně že Lara  ale nesmím to říkat holkám do očí a nahlas :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama