20 důvodů, proč milujeme Tomb Raider 2

7. listopadu 2017 v 13:26 | Charlie & LaraHCroft |  Zajímavosti
Je to dvacet let, co Tomb Raider 2: Starring Lara Croft spatřil světlo světa. Proto dvacet bodů. Ale mohlo by jich být mnohem víc. Klidně připište další!

Tenhle seznam není sestavený jako žebříček od nejlepšího po nejhorší. Všechny body jsou si rovny.


1. MŮŽEME S LAROU NAVŠTÍVIT FANTASTICKÉ LOKACE. Vývojáři se u dvojky vyřádili - dovedli Laru na monumentální Velkou čínskou zeď, odlákali ji do okouzlujících Benátek, stáhli ji na mořské dno do ne tak úplně opuštěného vraku výletní lodi a pak ji vynesli až na ledové špičky Himalájí. A přestože grafika nebyla v roce 1997 na takové úrovni jako ta dnešní, je to jeden velký dechberoucí výlet plný krásných scenérií i drobných detailů.
2. PŘEDSTAVUJEME VÁM WINSTONA. Lařino sídlo prošlo od jedničky jistými úpravami a navíc se tu poprvé objevuje další součást Lařina domácího inventáře: rodinný služebník Winston Smith. Jeho jméno tedy nebylo ve dvojce upřesněno, pokřtili ho spíš fanoušci, ale už mu to zůstalo. Tenhle starý pán se šourá po sídle za Larou, neustále jí oddaně nosí její oblíbený čaj... jak jej udržuje horký, to netušíme. Obzvlášť když tráví tolik času v mrazáku.

3. AŤ ŽIJE TYRANNOSAURUS REX. T-Rex v jedničce byl bomba, a tak není divu, že se vrací i v pokračování. Tentokrát hraje spíš menší roli, nemusíte se s ním utkat, abyste mohli pokročit ve hře, ale proč neskočit na návštěvu ke starému známému? A jsou tu dokonce dva. Raugh!
4. DÝKA, KTERÁ VÁS PROMĚNÍ V DRAKA. Vždyť kdo by nechtěl mít takovou moc? Podlehl jí čínský císař. Podlehl jí vůdce mafiánského kultu. Podlehne jí i Lara?
5. LAŘINO SÍDLO V NOCI - A PLNÉ MAFIÁNŮ. Lařino sídlo je úžasné i ve dne, ale když na něj padne noc, dostává zajímavou atmosféru. Na dýchánek se přihnala horda mafiánů a Winston se zrovna někam ztratil, takže všechno musí obstarat Lara sama. Bosá, v župánku, s dýkou za opaskem a s nabitou brokovnicí...
6. ČLUN A SNĚŽNÝ SKÚTR. Protože projet se po Benátkách (a nechat při tom vybuchnout pár min, proletět s lodí oknem a tak dále) je stejně nezapomenutelné jako prosvištět se skútrem úbočími Himalájí (a přejet při tom pár mafiánů, sněžných kočiček, ujet lavině... a co teprve střílející skútr!).
7. LAŘIN COP. Protože cop prostě milujeme. V jedničce ho měla jen v ukázkách, ve dvojce už za ní vlaje po celou hru. Cop k Laře prostě patří. Už jsme říkaly, jak ho milujeme?
8. NOVÉ OUTFITY - NEOPREN, LETECKÁ BUNDA, ŽUPAN. A ty milujeme taky. Lařin šatník se rozrostl a je velmi těžké rozhodnout, který kousek je lepší.
9. LÉTAJÍCÍ OSTROVY A LÉTAJÍCÍ NEPŘÁTELÉ. Level odehrávající se ve zvláštním kdesi - v tajemném světě skrytém pod Velkou čínskou zdí. Tak neskutečný a tak úchvatný. A nevznášejí se tu jen létající ostrovy z jadeitu. Létají tu taky oživlé sochy - nikdy nezapomenu, jak nám jeden ten týpek poprvé vyletěl naproti. Tak neskutečné - a tak boží.
10. PRŮZKUMNÁ PONORKA A ŽRALOK. Na tenhle moment si určitě musíte pamatovat. Lařin sestup do hlubin ve společnosti žluté ponorky (a jejího nebohého uživatele) působí až lyrickým dojmem. A co se pak stalo... jestli si to nepamatujete, tak si to pusťte. Teď.

11. VÝSKOK Z HAVARUJÍCÍHO LETADLA. A taky samotné ukradení onoho letadla. A to, jak si v něm Lara přisvojí tu kouzelnou bundu. A jak letadlo klesá a urazí se obě křídla... Jen si to hezky pusťte.
12. LAŘIN HLAS - JUDITH GIBBINS POPRVÉ. Protože tenhle hlas podle nás k Laře sedí nejlépe. Hlas britské aristokratky. Prostě Lařin hlas.
13. SLÁVA JÍ! AHA! A JINÉ ZVUKY. To první křičí mniši v Himalájích - no, když se zaposloucháte do jejich výkřiků, tak to zní jako "slávají!". Patrně oslavují Laru. A my budeme taky, nejen za to její rozkošné "Aha!"
14. VĚTŠÍ ARZENÁL. Běhá tu více nepřátel a více zbraní se hodí. Granátomet je sice občas spíš legrační než funkční, a s harpunou není lehké pořízení, ale i tak... A s v ruce M16 to Laře prostě sekne!
15. AŤ TO BOUCHÁ - MINY, DŮM V BENÁTKÁCH I VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ. Když si to spočítáte, v TR2 to bouchá možná víc než v Kobře 11. No... ne, tolik zase ne. Ale stejně je to bomba.
16. SOUNDTRACK. Výborná práce, Nathane! Soundrack zní skvěle i samostatně, ale jednoznačně doporučujeme vychutnat si ho ve hře.
17. MARCO BARTOLI, FABIO A OSTATNÍ MAFIÁNI. Marcovy červené oči a jeho výraz vůbec jsou prostě super. A celá ta mafiánská banda. Tedy vlastně kult.
18. MODLITEBNÍ MLÝNKY, SERAPH A DALŠÍ ARTEFAKTY. Samotná dýka Xian je nádherný artefakt. Kromě ní Lara ale posbírá ještě pěknou řadu dalších krásných kousků - i když je pak musí vlastně někde nechat coby klíče.
19. MRKAJÍCÍ BUDDHOVY OČI A DALŠÍ EASTER EGGY. Některé strašidelné, některé vtipné, některé nebezpečné (jako třeba již výše zmínění tyranosauři).
20. DRAČÍ TAJEMSTVÍ. Tomb Raider je hra, jejíž kouzlo spočívá mimo jiné i v prozkoumávání daných oblastí. Ve dvojce dostala tajemství ukrytá vývojáři podobu dračích sošek - abyste dostali odměnu, musíte v každém levelu sebrat tři secrety - dráčka z jadeitu, stříbra a zlata. Hledejte, vyplatí se to!


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sonya Sonya | E-mail | Web | 7. listopadu 2017 v 15:16 | Reagovat

TR2 bol prvý TR, ktorého som videla "v akcii", i keď teda sama som ho nehrala v tej dobe, mala som okolo 7. Ale spomienky ostanú, to rozhodne a nechápem, prečo to súrodencov príliš nenadchlo, len ja som podľahla :) Neviem, čo by som dodala k zoznamu, je fajn. "Slávají" som si nikdy nevšimla, to aby som si to zas pustila a započúvala sa...

2 Niko339 Niko339 | 7. listopadu 2017 v 15:34 | Reagovat

Mne sa páči, ako ma pod Talionom prekvapil Yeti alebo čo to bolo :D To nemalo chybu :D

3 Charlie Charlie | 7. listopadu 2017 v 15:41 | Reagovat

[2]: Myslíš takové to velké ptačí monstrum?

4 LaraHCroft LaraHCroft | E-mail | 7. listopadu 2017 v 17:24 | Reagovat

[1]: Tak to si ho určitě zahraj! Mě tenhle zvuk každý den připomíná, že si mám vzít prášky :D

5 Peto33 Peto33 | 8. listopadu 2017 v 14:26 | Reagovat

Tomb raider II. = moja srdcovka, môj úplne prvý TR, na to sa nezabúda ... a tie nostalgické spomienky aj po rokoch :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama