Říjen 2013

Ještě jeden den hlasování

31. října 2013 v 20:02 | Charlie |  Soutěže

Pokud jste ještě nehlasovali v naší screenshotové soutěži, stále ještě můžete. Článek se všemi screenshoty naleznete zde (nebo prostě srolujte stránku o trochu níže, moc toho od té doby nepřibylo), pokochejte se a vyberte si svého favorita.

P.s.: Přejeme příjemný jednatřicátý říjen, anglosaský "Předvečer Všech svatých". Trošku mne s tímto dnem chytá nostalgie, ale ne kvůli dýním. Halloween je založen na starém keltském svátku Samhain, kdy se setkávají světy živých a mrtvých. A kolem Samhainu se točí náš vlastní TR: The Complicated Case, který jsme společně s LHC vytvořily (tedy hlavně ona vytvořila) před několika lety. Hlavou se mi linou příjemné vzpomínky na společně strávený čas.

Oblečení s texturami z TR2

28. října 2013 v 18:54 | Charlie |  Fan Art Nápady a vychytávky
Narazila jsem na to úplnou náhodou a jako nápad mne to nadchlo. Sama ráda nosím kousky s neobvyklými vzory nebo obecně nějak "neuniformní".

Nechat natisknout obrázek na tričko, mikinu apod. už dnes není problém a sama mám několik takových trik. Jenže já hrozně ráda nosím sukně a šaty a také mám tak ráda klasický Tomb Raider, proto mne nadchlo, když jsem narazila na článek o módních výtvorech dívky, která si ušila šaty z látky potisknuté texturami z Tomb Raider 2, přesně z Benátek.


Žalobníčci

27. října 2013 v 10:57 | Charlie |  Zajímavé obrázkyŽiju, občas

24. října 2013 v 14:35 | Charlie |  Charliin (nejen) hráčský občasník
Ale jsem strašně, strašně líná.

Ale v minulých dnech jsem také strávila nějakou tu hodinu opětovným hraním Tomb Raider a slíbila jsem vám nějaký ten screenshot, a sliby vždy plním.

Tahle scéna je o hodně bolestivější než se zdá, tedy alespoň pro mě. Vždycky jsem po tom šíleném mačkání E snad vysílenější než Lara.

Screenshotová soutěž - hlasování

18. října 2013 v 16:04 | Charlie |  Soutěže
Já vím, pár dní mi to trvalo. Ale vy máte teď čtrnáct dní na rozdávání hlasů. Tak směle do toho!

Zde jsou screenshoty, pro které můžete hlasovat.

Týna95

Týna se rozhodla představit nám velmi brutální a krvavou sérii. Ano, všichni víme, co Lara dokáže, a kolik dokáže prolít krve. Nepřátelské a mnohdy i vlastní.

screenshot 1

screenshot 2

screenshot 3


Nikiraider

Ozvěny duší, Lařin neobvyklý postoj a blesk zastavený v čase, to je trojice snímků od Niki.

screenshot 1

screenshot 2

screenshot 3


Thing

Thingovi se prý nechtělo hrát znova, tak Laru postavil k vodopádu a chvíli se plížil podzemím.

screenshot 1

screenshot 2

screenshot 3


Bunkie

Bunkie přispěla jen jedním snímkem, zato se ale s Larou prosvištěla ve velké výšce.Becki

Skočit nebo neskočit, to je otázka. Všichni ale víme, jak na ni Lara odpověděla. Vedle mrtvého válečníka se její půvabný obličej obzvlášť vyjímá. A nad obrovskou propastí balancuje, jako by celý život nedělala nic jiného. Lara je prostě Lara.

screenshot 1

screenshot 2

screenshot 3

__________________________________________________________________
 • Zvítězí majitel screenshotu, který získá nejvíce hlasů. Pokud to bude nerozhodně, zvítězí ten, kdo získá celkově nejvíc hlasů.
 • Hlasovat můžete v anketě do 1. 11. do 22:00.

Po půl roce zpátky na Yamatai.

15. října 2013 v 8:15 | Charlie |  Charliin (nejen) hráčský občasník
Včera mne náhle přepadla chuť zkusit si znovu zahrát nejnovější Tomb Raider. Jen tak. Zkusit, jestli mě tam něco překvapí či zaujme. Znáte ty náhlé ataky nutkání něco si zahrát. Mám je často, každou chvíli mám chuť zahrát si nějakou část nějakého TR (třeba když prší, vybaví se mi Londýn, když krákají vrány, TR2 a tak dále). Tak jsem se včera zase vrhla na Yamatai, poprvé jsem tuhle hru dohrála před půl rokem (to je, co? Ten čas tak letí. Mám pocit, jako by to bylo včera, co nový TR vyšel).

A samozřejmě snímám screenshoty. Už jsem narazila na pár zajímavostí, takže se s vámi o ně brzy podělím. Teď ne, neď už je čas zase letět...

Jako by ta ruka vyletěla ze zásvětí, viďte?

Egyptská kočičí socha / Gayer-Andersonova kočka

12. října 2013 v 12:50 | Charlie |  Zajímavosti
Vzpomínáte si na kočičí sochu, která Laru provázela takřka celou první Tomb Raider trilogií? Ehm, provázela asi není to nejšťastnější slovo, přece jen to evokuje spíš to, že dotyčná kočka byla Laře věrnou společnicí a ukazovala jí cestu. Což je tedy do jisté míry pravda. Řekněme tedy spíš, že v TR1 se s ní Lara párkrát setkala, v TR1 Gold se s ní setkala mnohokrát - a to i ve skutečně monstrózní podobě - a v TR2 a TR3 už ji měla zařazenou doma ve své sbírce pokladů.

Ke starověkému Egyptu patří kočka asi jako k Indii kráva. Kočičí hlavou se v panteonu staroegyptského božstva pyšnila bohyně Bastet (i když bohové mohli nabývat různých podob; Bastet byla původně zobrazovaná jako lvice, později kočka a také jako žena s kočičí hlavou). Bastet měla povahu mírné a laskavé bohyně a mateřské ochranitelky, na rozdíl od své druhé tváře, Sachmet, bohyně-lvice, destruktivní válečné bohyně napomáhající k vítězství. Obě tváře této bohyně byly často spojovány s další bohyní, Hathor, bohyní lásky a radosti. Bastet byla velmi oblíbená a velké oblibě se těšily ve starověkém Egyptě kočky obecně, právě díky spojení s touto bohyní. Velké obliby její kult dosáhl v Pozdní a řecko-římské době, z tohoto období také pochází velké množství kočičích mumií.

Není výjimečné, aby bylo něco v Tomb Raideru inspirováno - nebo aby přímo napodobovalo něco skutečného. Je tomu tak i v případě kočičí sochy, o které nyní mluvíme. Ačkoliv v TR se těchto soch objevilo více, v reálu je znám jen jeden exemplář, podle kterého byly kočky obklopující Lary vymodelovány: takzvaná Gayer-Andersonova kočka.

Kočka byla součástí sbírky majora Roberta Grenville Gayer-Andersona (1881-1945). Tento muž se zamiloval do egyptské historie a kultury během své služby v egyptské armádě. Společně se svým bratrem sbíral starověké egyptské umění a památky a organizoval pravidelné výstavy, kde předváděl impozantní sbírky skarabů, keramických úlomků, soch a šperků. Gayer-Anderson získal bronzovou kočičí sochu od překupníka v Káhiře v roce 1934 a věnoval ji Britskému muzeu v roce 1939, ačkoliv dorazila do muzea až po válce, roku 1947.

Jedná se o bronzovou sochu kočky v životní velikosti (vysoká 42 cm a široká 13 cm). Kočka je ozdobená šperky a ochrannými amulety, včetně okřídleného skarabea. Vyrobena byla během Pozdního období, tedy někdy mezi lety 664-332 před Kristem. Archeologům se nepodařilo sochu přesněji datovat. Pravděpodobně byla nalezena v Sakkaře, kde se nacházela (kromě jiného) také posvátná zvířecí nekropole. Tato kočka byla nejspíš jednou z mnoha bohyni zaslíbených soch, které byly společně s mumifikovanými kočkami na tomto místě pohřbeny. Vzhledem ke zdobnosti a jemné práci byla zřejmě zaplacena vznešenými a bohatými příznivci bohyně. Vyrobena byla metodou odlévání do ztraceného vosku. Před několika lety bylo rentgenem odhaleno několik prasklin po obvodu jejího těla a také to, že jí hlavu na krku přidržuje složitá drátěná konstrukce, bez ní by netrvalo dlouho a hlavu by tělo neudrželo. Přes to se ale jedná o úžasný umělecký kousek, a není divu, že takový lovec pokladů jako je Lara neodolala a kočka se stala součástí její sbírky. I když to asi nebude ta pravá, protože ta je stále v Britském muzeu.

1. kočičí socha v TR1; 2. kočičí sochy můžete mnohokrát potkat v TR1 Gold; 3. Lara kočičí sochu zařadila do své sbírky, zde v její pokladnici v TR2; 4. a v TR3 ji přestěhovala k bazénu.

Stále se ještě můžete zúčastnit naší soutěže

11. října 2013 v 8:36 | Charlie |  Novinky
Protože od vyvěšení článku o probíhající soutěži na tomto blogu už utekl nějaký ten den, není od věci připomenout, že přihlašování do soutěže stále ještě probíhá. Můžete poslat své tři screenshoty na naše fórum, nebo si třeba jen prohlédnout dosud zaslané a zapřemýšlet, který kousek ohodnotíte svým hlasem...


Tomb Raider (2013) letos vyjde i pro Mac

9. října 2013 v 20:38 | Charlie |  Novinky
Pokud vlastníte Mac a žádnou jinou herní platformu ne a nemohli jste si proto dosud zahrát nejnovější díl Tomb Raider série, mám pro vás potěšující zprávu. Ještě tento rok (prý) by mělo vyjít Lařino nové dobrodružství i v Mac verzi.

 • Mac verze bude k dispozici jako digitální download i jako dvd.
 • K dispozici bude celosvětově.
 • Mac verze bude dostupná ve stejných jazycích jako verze pro ostatní platformy.
 • Všechny opravy a patche vypracované po hraní na ostatních platformách budou do hry již zahrnuty. Nebudou samozřejmě chybět speciální úpravy pro Mac.
 • Pro Mac nebude žádná Survival edice ani sběratelská edice (nebo alespoň zatím není plánována).

Plakáty k nejklasičtějším třem dílům Tomb Raider

9. října 2013 v 7:58 | Charlie |  Fan Art Galerie
Tyhle úžasné plakáty nutně potřebuju na svou zeď! Nutně, opravdu nutně!!
Autorem je FearEffectInferno.

P.s.: Mám pro vás naplánován článek o kočce na prvním obrázku. Ne o Laře, o té druhé:-)

Příběh Tomb Raider nominován na Writers' Guild Award

8. října 2013 v 17:10 | Charlie |  Novinky
Přesněji řečeno nominována byla autorka scénáře, Rhianna Pratchett. Kromě Tomb Raider jsou mezi třemi nominovanými tituly a scénáristy také Thomas Was Alone (Mike Bithell) a Lego City Undercover (Graham Goring). Vyhlášení cen proběhne v Londýně v listopadu. Asi vás nepřekvapí, kdo má naše sympatie :-)


Nekončící dobrodružství

2. října 2013 v 21:18 | LaraHCroft |  Tomb Raider 2 Dagger of Xian
Taky když si něco s Larou oblíbíte, musíte to pak dělat pořád a pořád dokola?
Jsem schopná zabíjet Laru xkrát, jen abych se mohla pořád dokola koukat na tuhle úžasnou animaci :D
Je to takový pěkný kotoul za letu, který nezná každý, nicméně to je na TR úžasné, i po tolika letech hraní člověk stále naráží na nové věci :) Samozřejmě tuhle animaci znám už déle, myslím to spíše obecně.
Jedná se o animaci v čase 0:13.


No není to krása?
Lara si zatím nijak nestěžuje :)

Soutěž, opět screenshotová

1. října 2013 v 11:20 | Charlie |  Soutěže
Občas tomu lákání neodolám a musím, prostě musím přijít zase s nějakou soutěží. A netvrďte mi, že soupeřivý duch se v Tomb Raider a Laře neskrývá:-) A soutěž týkající se nejnovějšího dílu jsme tu pokud vím ještě neměli. Takže proč by ne?

Zúčastnit se může každý příznivec Tomb Raider. Tentokrát bude vaším úkolem vyfotit screenshot z Tomb Raider (2013). Samozřejmě čím zajímavější, poutavější, krásnější, vtipnější a originálnější screen, tím lépe...

 • Každý soutěžící může poslat max. 3 screenshoty.
 • Screenshot musí být vlastním dílem soutěžícího, tedy nesmí být stažen z internetu.
 • Přihlašování screenshotů tentokrát proběhne přes naše fórum, ne přes můj e-mail. Stačí se přihlásit a poslat svůj příspěvek do patřičné diskuze v sekci Tomb Raider (2013).
 • Posílat screenshoty můžete do půlnoci 15. října 2013. Poté budou příspěvky zveřejněny na blogu a proběhne hlasování.
Kdo dosáhne nejvyššího ohodnocení, může se tentokrát těšit i na malou odměnu. Máme pro něj či ni připraven výtisk litografie Survivor, nechybí ani podpisy vývojářů. Pro sběratele jistě zajímavý kousek.

Těšíme se na vaše screenshoty!