Maria Doria a její vzor Andrea Doria

12. července 2013 v 10:08 | Charlie |  Zajímavosti
Lara Croft se při své pouti za dýkou Xian dostala na mnohá zajímavá místa. Jedním z nich byla také potopená loď Maria Doria. Jak ta pasuje do příběhu? Pokud vám to uniklo, tak vězte, že právě na této lodi se svého času plavil Gianni Bartoli, otec hlavního záporáka TR2, na kterého provedli jakýsi atentnát mniši z Barkhangu a s ním potopili celou loď a hlavně artefakt Seraph, klíč vedoucí k dalšímu artefaktu - Talionu ukrytému pod klášterem Barkhang. Právě Talion otevíral bránu k samotné dýce Xian. Pochopitelně to Lara všechno našla. Před touhle dámou nic neukryjete. A přede mnou taky ne.

Už před lety jsem se tu zmiňovala o tom, že Maria Doria v TR2 byla inspirována skutečnou lodí s podobným jménem - Andrea Doria. Byla to italská loď pocházející z Janova, přesněji šlo o luxusní transatlantický parník, poslední svého druhu před masivním nástupem letecké dopravy přes Atlantik. Loď nesla jméno po Andreovi Doriovi, janovském admirálovi, jenž žil v 16. století. Pojala cca 1200 pasažérů a 500 členů posádky. Na vodu byla spuštěna 16. června 1951, první plavbu podnikla v roce 1953. Byla to ikona italské národní pýchy, největší, nejrychlejší a prý nejbezpečnější italská loď té doby. Netrvalo ale moc dlouho a ukázalo se, že to třetí nebylo tak docela pravda. (Také vám to připomíná Titanik? Ale nebyla to zase taková tragédie, co do počtu obětí, a na rozdíl od Titaniku Andrea Doria nějakou tu plavbu vydržela.)

Andrea Doria se potopila 25. července 1956 u břehů Nantucketu (ostrov poblíž severoamerického kontinentu) po srážce s lodí MS Stockholm. Díky modernějším technologiím, než jaké byly v dobách Titaniku, se podařilo téměř všechny lidi zachránit, nepřežilo "jen" 46 z 1700. Loď se nerozlomila, potopila se vcelku. Šlo o největší námořní katastrofu u pobřeží Severní Ameriky od roku 1915, potopení SS Eastland.


To herní Maria Doria se rozpadla - sice není ve hře vidět, jak přesně, ale můžeme usoudit, že minimálně jedna část lodi se otočila vzhůru nohama, zatímco druhá zůstala v normální poloze. Porovnejte si otočení lodi v levelu Wreck of the Maria Doria a v levelech Living Quarters a The Deck. Pro zajímavost jsem na TRF našla přibližné rozvržení levelů na lodi a v lodi od The Great Chi:


Také jste si jistě všimli, že Maria Doria jistým způsobem zapadla do skal, skutečná Andrea Doria leží v podstatě na rovině.Takhle vypadala Andrea Doria v roce 2005, je vidět, jak postoupil rozklad:


Core Design se neinspirovali jen jménem a osudem této majestátní lodi, zalíbil se jim také její luxusní vnitřek. Třeba fotografie salónku jistým způsobem připomíná salónek z Marie Dorie (akorát že ten je vzhůru nohama).Také kapitánský můstek je povědomý.Vzpomínáte?

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Chris Chris | 12. července 2013 v 11:03 | Reagovat

Paní je neuvěřitelné čím se Core inspirovalo jinak se těším na další tvé postřehy :)

2 Chris Chris | 12. července 2013 v 11:39 | Reagovat

Charlie přišel ti ten email, co jsem ti poslal s mojí grafikou??

3 Charlie Charlie | Web | 12. července 2013 v 11:41 | Reagovat

[2]: Přišel, akorát mi přišla hromada dalších mailů a málem jsem na něj zapomněla.

4 Adam Adam | 15. července 2013 v 20:34 | Reagovat

Zrovna dnes jsem si Dorii zahrál, ta atmosféra vodních kol je prostě výborná

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama