Březen 2012

Další dva kouzelné obrázky od Axalarada

31. března 2012 v 11:11 | Charlie |  Vaše výtvory
Tenhle človíček nás skutečně zásobuje hranatým uměním!Skutečná Lara Croft zachraňuje zvířatům život

31. března 2012 v 8:13 | Charlie |  Zajímavosti
Ano, je to poněkud zvláštní, že? Ale světe div se, je to pravda. Ono totiž jméno Lara není v anglofonních zemích až tak vzácné, občas se prostě vyskytuje, a i příjmení Croft je celkem - no, ne přímo běžné, ale v telefonních seznamech byste našli Croftů spousty...

V americkém městě Orlando na Floridě leží mořský park, ve kterém pracuje veterinářka nám velice blízkého jména, Dr. Lara Croft. Tato mladá dáma na rozdíl od své herní jmenovkyně koná velmi záslužnou činnost, tedy pečuje o zvířata, nikoliv naopak. Specializuje se právě na mořskou faunu a její zaměstnavatelé jsou z ní nadšeni a rádi ji doporučují mladým dívkám zajímajícím se o biologii jako vzor.

Dr. Croft se nedávno objevila ve zprávách díky tomu, že jí do rukou svěřili jednu obří mořskou želvu. Té doktorka zachránila život díky tomu, že jí z krku vytáhla velký rybářský hák, který se jí tam zachytil a působil jí velikou bolest. Poté byla želva vrácena zpět do divoké přírody.

Vidíte? Jméno Lara Croft není spojeno jen s vražděním a vykrádáním hrobek:)

Čas, není čas

29. března 2012 v 11:33 | Charlie |  Novinky

Omlouvám se, ale varovala jsem vás. Můj čas je teď skutečně cenným zbožím, nárokuje si jej práce, škola i mé vlastní tělo, které si občas přeje spát. Nebojte, snad to nebude trvat dlouho.

Další Axalaradovy kousky

28. března 2012 v 12:44 | Charlie |  Vaše výtvory
Tady se mi někdo skutečně trefil do mého vkusu:) Ať žije klasika!Damoklův meč

28. března 2012 v 9:27 | Charlie |  Zajímavosti
"Visí mi to nad hlavou jak Damoklův meč." Snad každý už se v životě s tímhle rčením setkal nebo jej i použil. Co to ale vlastně znamená a kde se vůbec vzalo?

Damocles nebyl žádný bůh, jak se někdy lidé mylně domnívají, byl to obyčejný smrtelník. I když vlastně ne tak obyčejný. Byl dvořanem na dvoře syrakuského vojevůdce Dionýsia. Ten vládl v Syrakusích (město založené v osmém století před naším letopočtem řeckými kolonizátory) ve čtvrtém století př. n. l. a proslul jako despota, krutovládce, který se opíral zejména o silnou žoldnéřskou armádu. Žil sice v přepychu, ale zároveň jej neustále trýznil strach z toho, že se jeho poddaní vzbouří.
Damocles se snažil svému pánovi pochlebovat. Když mu ale u hostiny řekl, že nikdo na světě jistě není šťastnější než on, Dionýsos, navrhl mu vládce, že si s ním vymění místo. Damocles okamžitě přijal a usedl do pánova křesla, aby ochutnal přepych a moc svého pána. Ten ale nechal nad Damokla zavěsit od stropu na tenkou koňskou žíni velice ostrý meč, který mohl každou chvíli spadnout a Damokla zabít. A tak se Damocles poučil o pocitech svého pána...

Postava Damokla je pravděpodobně smyšlená. Tento příběh, který sice patří ještě do dob kultury řecké, se stal známým díky tomu, že se stal velmi oblíbenou římskou poučnou "anekdotou". Do evropského kulturního povědomí se poučení o Damoklově meči dostalo díky slavnému římskému řečníku Ciceronovi, který jej s oblibou zmiňoval ve svých proslovech.

The Life of a Baddie

27. března 2012 v 19:36 | Charlie |  Zajímavé obrázky
Fan arty od ZCochrane mě prostě fascinují:)


Lara Croft na odpočinku

27. března 2012 v 13:20 | Charlie |  Různá videa
Zajímá vás, co se stalo s Larou a Kurtisem po tom, co Crystal Dynamics převzali sérii? :)


S nádechem nostalgie

26. března 2012 v 19:40 | Charlie |  Vaše výtvory
Miluju klasiku. Axalarad mi těmito obrázky náramně zvedl náladu:)Mít Laru s sebou na každém kroku

26. března 2012 v 13:31 | Charlie |  Zajímavé obrázky
Ano, skutečně to možné je:)


Ve jménu Doppelganger

25. března 2012 v 19:57 Vaše výtvory
Další dva obrázky od Axalarada.Když se protnou dva světy

25. března 2012 v 11:37 | Charlie |  Zajímavé obrázky
Kdo asi získá zlatou odměnu? :)


Kraken

24. března 2012 v 16:39 | Charlie |  Zajímavosti

Existuje vůbec člověk, který by nikdy neslyšel o Krakenovi? Z těch sedmi miliard lidí, co chodí po naší milé planetě Zemi, by se asi nějací takoví jedinci vybrat dali, převážná většina však o této obludě jistojistě již slyšela...

Asi nejznámější z mořských stvůr

Přestože jsme se podle evoluční teorie vyvinuli z malých potvůrek, které vylezly z moře, vodní živel se pro nás lidi přirozeným životním prostředím zrovna nestal. Ano, existují lidé, kterým moře poskytuje živobytí a kteří mají k vodě blízko, stejně je ale pro lidi život na moři velice riskantní záležitostí. Dnes už je pochopitelně vše snazší, díky technice lidstvo brázdí širé mořské pláně prakticky jak se mu zachce, jen s nějakou tou občasnou nešťastnou nehodou, ale dříve představovalo pro námořníky každé vkročení na palubu a následné vyplutí na širé moře obrovské riziko. Vodní živel byl neprobádaný, v temných hlubinách se mohlo skrývat cokoliv a lidská fantazie pracovala vždy na plné obrátky. Nejen velké bouře strašily námořníky. Prohlédli jste si někdy pořádně nějakou starou mapu? Lidé si rádi zlo a nebezpečí odjakživa personifikují, takže mnohý starý kartograf popustil uzdu své fantazii nebo vyslechl divoké fantazie mořských vlků a do málo probádaných končin umístil mnoho mořských stvůr - obrovských hadů, mořských draků, leviathanů... a samozřejmě také Krakena, mezi suchozemci asi nejznámější z mořských stvůr...

Přerostlý hlavonožec schopný lodě potápět

Kraken je stvořením ze severské mytologie. Samotné slovo "kraken" pochází z germánského výrazu pro chobotnici. Však není divu, Kraken bývá nejčastěji zobrazován právě jako obří hlavonožec. Příběhy o této obří chobotnici, která potápěla lodě, kolovaly mezi námořníky snad odjakživa. Už ve starých severských ságách se objevovaly popisy tohoto stvoření, ač se tam nikdy jméno Kraken nevyskytlo, to je poněkud novější. První písemné zprávy o Krakenovi pocházejí z poloviny osmnáctého století, zapsal je jistý biskup Erik Pontoppidan, který Krakena popsal jako "zvíře velikosti ostrova". Dokonce si prý Krakena s ostrovem námořníci mohli skutečně splést. Nebezpečí pro mořeplavce podle něj nezpůsobovalo zvíře samotné, ale silný vodní vír, který se vytvářel při jeho potopení pod hladinu. Svou ničivou silou podle Pontoppidana mohl Kraken potápět i ty největší lodě...

Vypusťte Krakena!

Za ta dlouhá léta, co o Krakenovi - nebo také krakenovi s malým k, záleží na tom, jestli ho považujete za živočišný druh nebo za jedinečnou bytost - lidé mluví, jej zobrazovali různě, nejčastěji tedy jako obří chobotnici. To je způsobeno tím, že ony ve skutečnosti obrovské chobotnice opravdu existují, ačkoliv nejsou tak obrovské, jak si je tvaruje vyděšená lidská fantazie. Například taková krakatice obrovská, jeden z nejzáhadnějších druhů, jehož existence ale byla prokázána, dosahuje délky až třinácti metrů, možná i více, a za největšího doloženého hlavonožce je považován kalmar Hamiltonův, který dorůstá průměrně čtrnácti metrů. Tohle zvířátko žije v Antarktidě, takže se nemusíte bát, že by se objevil ve vodách našich řek.

Někdy byl Kraken popisován také jako krab nebo jako tvor podobný velrybě. A někdy jej lidé spojují s Atlantidou, přičemž jej považují za uměle vytvořený stroj střežící bájný kontinent, stroj, který šel ke dnu spolu s mytickou říší.

Kraken byl a je mezi lidmi oblíbenou záhadou dodnes, dostalo se mu mnoho pozornosti v literatuře, ve filmech i v počítačových hrách. Například Alfred Tennyson napsal sonet Kraken. Obří hlavonožec se vyskytl v románu Julese Verna Dvacet tisíc mil pod mořem. Obrovská nestvůra, která se objevila ve starém filmu Souboj titánů (ano, tenhle tvor se tak trochu vymyká klasické představě o Krakenovi, hlášku "Vypusťte Krakena!" si ale asi z paměti nikdy nevymažu). A pro nás, příznivce Tomb Raider, je důležitý samozřejmě obří Kraken v Tomb Raider Underworld...

Na začátku

24. března 2012 v 8:36 | Charlie |  Zajímavé obrázky
Tenhle obrázek mne podivným způsobem fascinuje.


Jako skutečná

22. března 2012 v 22:33 | Charlie |  Cosplay
Lena Lara coby Lara v kočičím outfitu... Zajímalo by mne, co ve skutečnosti spustila tím knoflíkem:)


Další oficiální soutěž

22. března 2012 v 10:48 | Charlie |  Novinky

Na oficiálním blogu a webu se rozběhla další vědomostní soutěž, ve které se po správném zodpovězení tří otázek soutěžící ocitnou ve slosování o tento krásný plakát. Je to skutečná rarita, jen tak se koupit nedá, zatím jej získali jen (někteří) majitelé fan stránek. Soutěž poběží do 13. dubna. Zúčastnit se může každý:)