Květen 2011

Tomb Raider 9 nebo jen Tomb Raider?

31. května 2011 v 18:33 | Charlie |  Tomb Raider 9


Tenhle článek není o žádných novinkách, takže jestli jste se nadšením srazili s obrazovkou, běžte si dát něco na uklidněnou:) Píšu teď proto, že mi už delší dobu vrtá v hlavě jedna věc, kterou bych ráda upřesnila.

Oficiálně se nový Tomb Raider jmenuje prostě Tomb Raider, žádná přízviska k názvu nepatří (ani Origins, jak snili fanoušci, ani Reborn, ani A Survival Is Born - to je jen motto, ne název hry (i když by se mi líbíl)). Proč jej tedy pořád označuji jako Tomb Raider 9?

Odpověď? Proto. Prostě proto, že název Tomb Raider je názvem prvního TR, toho z roku 1996 (a ten je pro mě svatý). Tak trochu si říkám, že nové hře nějaký podnázev dát měli, abychom v tom měli pěkně pořádek - já moc dobře vím, že chtějí začínat od začátku, ale tu sérii, která tu už je, prostě nemůžou vynechat ze hry - bylo by zvláštní (vlastně je) mít dvě hry toho samého jména. Proto zůstávám u označení Tomb Raider 9.

Možná vám připadá tahle má podivná obhajoba zcela zbytečná, já v tom ale chci mít jasno...

Scany z maďarského Konzolu

31. května 2011 v 9:56 | Charlie |  Tomb Raider 9
Lukas mi zaslal scany z nového čísla maďarského herního magazínu Konzol, ve kterém je čtyřstránkový článek o novém Tomb Raideru. Tak si je můžete prohlédnout i vy. Nenajdeme na nich sice žádné nové obrázky, ale můžete si zasnít nad těmi již známými a těšit se na novinky z E3 a trailer, který už se blíží. (A pokud umíte maďarsky, můžete se pocvičit:)

Když chcete vařit jako Lara Croft...

31. května 2011 v 8:59 | Charlie |  Zajímavé obrázky
Chcete-li být kuchyňskou vykradačkou hrobek, nemusíte k jídlu dělat jen fazole na toastu; pořiďte si tuhle zástěru:) Bohužel (pro vášnivé sběratele postradatelných maličkostí, kteří už se nadchli pro její koupi), co jsem se dívala na internetu, už není k dostání. Třeba vás ale inspiruje:) (A mohla by být i "larovštější"...)


Změny Lařina mládí a její minulosti v průběhu času

30. května 2011 v 20:18 | Charlie |  Lara Croft
Možná vám nadpis připadá nelogický. Jak se někomu může měnit osobní minulost? To, co se jednou stalo, se přece nemůže odestát... Jenže my, co známe herní sérii Tomb Raider, víme, že roztrhat historii na kousky a ty zase nějak jinak složit není žádný problém. Pro tvůrce Lary Croft vůbec ne.

Začněme hezky od začátku...

1996 - první Tomb Raider od Core Design

...a také první informace o Lařině životě vůbec. Při vydání prvního Tomb Raidera "stačil" Laře stručnější životopis, kde se hlavně uvádělo to, že je ze šlechtického rodu a jak se dostala ke svému způsobu života. Podle svého prvního životopisu se Lara narodila 14. 2. 1967 ve Wimbledonu s titulem Vévodkyně ze svaté Bridgety. Jméno matky nám prozrazeno nebylo (prostě jen Lady Croft), otec nám byl představen jako Lord Hensingly Croft. Odtud Lařino plné jméno Lara Hensingly Croft. Její život se začal měnit, když nastoupila do školy v Gordonstounu, kde objevila lezení po horách a střelbu. Rodiče ji dokonce zasnoubili, ale ona si Earla z Farringtonu nevzala - když jí bylo dvacet jedna let, zapsala se na kurzy extrémního lyžování a její letadlo v Himalájích havarovalo. Ona jediná přežila, po čtrnáctidenní cestě dorazila do Tokakeriby, a když se vrátila do Anglie, úplně změnila svůj způsob života. Dala se na dobrodružnou dráhu, rodiče ji vydědili, tak psala cestopisy, aby se uživila, a hodná tetička jí odkázala sídlo v Surrey...

Takovýto životopis Laře "postačil" po dobu prvních tří her.

1999 - Tomb Raider: The Last Revelation

Core Design pro potřeby čtvrtého dílu poněkud doplnili Lařinu minulost. Upravili Laře datum narození - o rok ji omladili (to možná provedli už dříve, to nevím přesně) a představili nám ji takovou, jaká byla coby šestnáctiletá v roce 1984. Mezi její známé zařadili další důležitou postavu, a to profesora Wernera Von Croye, významného archeologa a Lařina mentora. S tím se Lara prý seznámila tak, že se o něm dočetla v National Geographic a tak dlouho naléhala na rodiče, až jí dovolili přidat se na jeho výpravu do Kambodži. Von Croy prý tak nadšenou žačku s radostí přijal.
Také bylo ujasněno, které školy a kdy Lara vlastně navštěvovala. Od tří do jedenácti měla soukromé učitele, od jedenácti do šestnácti byla ve Wimbledonské střední dívčí, od šestnácti do osmnácti byla v již zmíněném Gordounstonu a od osmnácti do jednadvaceti navštěvovala soukromou dívčí školu ve Švýcarsku.

Do Lařiny minulosti se Core vrátili ještě jednou, v roce 2000 v Tomb Raider: Chronicles, a to opět do roku 1984. Tentokrát Laru poslali na prázdniny k Winstonovi do Connusie, protože Croft Manor byl právě opravován, a šestnáctiletá Lara se tam zapletla do událostí na Temném ostrově poblíž Irska.

2001 - film Lara Croft: Tomb Raider

První opravdu velké změny v Lařině životě provedli filmaři. Roku 2001 spatřil světlo světa první film o Laře Croft. Zcela nové byly informace o Lařiných rodičích, kteří získali nová jména (Lady Amélie, Lařin otec byl ve filmu jmenován jako Lord Richard Croft, v knize o filmu/knižním zpracování filmu je ale stále nazýván Lordem Hensingly Croft) a také již zemřeli. Lařina matka zemřela někdy v Lařině raném dětství, otce zabil Powell, když bylo Laře sedm let.

Docela zajímavé je přečíst si o Lařině mládí v knižním zpracování filmu od Davea Sterna. Tam se dozvíte třeba o tom, jak šla s otcem před jeho zmizením na představení Louskáčka, jak mu ráda připravovala různé dobrůtky (jablka se sýrem - mimochodem, tahle kombinace je opravdu lahodná, hummus (snad víte, co to je za pochutinu - ochucená cizrnová kaše) a tahini a různé podobné specialitky, které poznala na cestách s otcem po různých nalezištích) a o jejich vztahu vůbec.

Lara Croft pod taktovkou Crystal Dynamics 2006 - 2008: Legend, Anniversary a Underworld

Po jakémsi fiasku Tomb Raider: The Angel of Darkness v roce 2003 odebral Eidos sérii Tomb Raider vývojářům z Core Design a předal hru do rukou Crystal Dynamics. Ti se rozhodli Lařinu minulost překopat pěkně od podlahy...

V jejím profilu upravili spoustu věcí. Místo narození (Parkside Hospital, Surrey), titul (hraběnka z Abbignonu), délku života rodičů, životní osudy Lary, vzdělání (od tří do šesti let Abbigdonskou dívčí školu, od devíti do patnácti let soukromé vyučování).

I v jejich verzi je havárie letadla, tentokrát ale Lara spadla již v devíti letech, a to společně s matkou. Pád přežily obě, Lady Amélii pak ale spolkl kamenný kruh - Lařina rodina vůbec je v TRL, TRA a TRU jedním ze základních kamenů děje. Lara pak došla do Kathmandu (ne do Tokakeriby). Následujících šest let po nehodě Lara cestovala z jednoho naleziště na druhé, o její výchovu se starali soukromí učitelé. V patnácti letech ztratila otce (zmizel v Kambodži). Lara potom svedla boj o dědictví Croftů se strýcem, Lordem Errolem Croftem, a vyhrála. Později se seznámila s Amandou Evert, se kterou (a s dalšími mladými nadšenci) podnikala vykopávky v Peru, ty ale skončily tragicky... Myslím, že co se dělo dál, vám už ani vyprávět nemusím.

2012 (?) - nová Lara Croft v devátém Tomb Raideru

Jak Crystalové vehementně ohlašují, čeká nás úplný restart. Úplně nová Lara Croft. A zřejmě úplně nová osobní historie Lary...

V tomto připravovaném dílu Lařini rodiče opět žijí, a mladá Lara se snaží vymanit z jejich stínu. Proto se vydá na Endurance hledat poklady na pobřeží Japonska, nečekané ztroskotání jí ale zkříží plány... a nás čeká příběh o jejím přežívání, přežití - a přeměně.

Co všechno se o této zcela nové Laře dozvíme, to je zatím ve hvězdách.

Je zajímavé, že v Lařině minulosti vždycky je nějaká katastrofa...

Ráda bych ještě dodala, že ani komiksy nejsou v oblasti Lařiny minulosti bezproblémové. Také se v mnohém liší od her. Například Lařina matka se v nich jmenuje Andrea, Lařini rodiče i snoubenec zahynuli při havárii letadla (při té v jejích jednadvacetinách) a tak dále.

Lara Croft má životů zřejmě tolik co kočka.

Tomb Raider 9 patří mezi nejočekávanější hry E3

29. května 2011 v 22:39 | Charlie |  Novinky


Jistě, když se to vezme kolem a kolem, nejde o žádnou novinku. To, že Tomb Raider 9 se na E3 již za týden a pár dní objeví, už přeci víme... Rozhodně mě ale potěšilo, že se Tomb Raider (9) umístil v anketě mezi deseti nejočekávanějšími hrami E3 2011. A to na šestém místě. Celé pořadí:

10. Dark Souls
9. MW3
8. Battlefield 3
7. Uncharted 3
6. Tomb Raider
5. Zelda
4. Mass Effect 3
3. Batman Arkham City
2. Skyrim
1. Bioshock

Video o nejočekávanějších hrách můžete shlédnout na GameTrailers.com

Bone Raider

29. května 2011 v 11:33 | Charlie |  Zajímavé obrázky


Tenhle obrázek mi okamžitě připomněl mého psího miláčka. Má psí holčička taky pořád po něčem pátrá:)
Zdroj: Deviant Art

Přírůstky v galerii

29. května 2011 v 11:02 | Charlie |  Novinky
Tak jsem zase jednou doplnila sbírky obrázků a fotek na tomto blogu. Pro příznivce Kurtise Trenta jsem přidala 28 obrázků jejich oblíbence; pro nedočkavce na TR9 jsem otevřela galerii Fan Art k tomuto dílu. Zatím tam mnoho děl není, ale časem přibydou další...

Kurtisova galerieTomb Raider 9 - Fan Art

Test: Tomb Raider 1 - Jak dobře tu hru znáte?

28. května 2011 v 21:06 | Charlie |  Tomb Raider 1 Featuring Lara Croft


Tomb Raider 1

Jak dobře znáte tu nejklasikovatější klasiku, základní kámen všech Tomb Raiderů? Připravila jsem pro vás malý testík, abyste si své znalosti mohli prozkoušet. Nejsme ve škole, takže nebojte, vaše výkony nebude nikdo známkovat (byla bych ale ráda, kdybyste hlasovali do ankety, jak úspěšní jste byli - pokud chcete, klidně anonymně:)

Takže tužku, papír, mozkové závity nažhavit...

Podpořte Laru Croft

28. května 2011 v 15:23 | Charlie |  Novinky


Důležitá zpráva od Lukase pro fanoušky TR...

PROMINTE, ZE PISU S CAPS LOCKEM, ALE JE TO DULEZITY!
VSICHNI, KDO MATE FACEBOOK A NEKLIKLI JSTE JESTE NA STRANKU "TOMB RAIDER" (To se mi libi), UDELEJTE TO, SOUCASNE POZADEJTE VSECHNY SVOJE ZNAME NA FACEBOOKU, ABY UDELALI TO SAME!
KDYZ SE DOSAHNE HRANICE 100 000 (To se mi libi) DOSTANEME "sneak peak" Z TRAILERU JESTE DRIV NEZ VE CTVRTEK! PROSIM, TAHNEME ZA JEDEN PROVAZ. ZBURCUJTE KOHO MUZETE, ROZHODTE SITE!
Tady je odkaz jako dukaz


Tomb Raider Anniversary: Vývojáři z Crystal Dynamics

28. května 2011 v 9:30 | Charlie |  Tomb Raider Aniversary II.
Tomb Raider Anniversary

Za touto hrou stojí mnoho lidí...

Premiéra traileru Tomb Raider 9 již 2. června!

27. května 2011 v 17:21 | Charlie |  Novinky
Konečně dobrá zpráva - trailer už je jistý, a bude hned příští týden, tedy ještě před E3. Premiéra tohoto traileru se chystá na čtvrtek, tedy 2. 6., na GameTrailers TV.

Objevily se i screenshoty z traileru...


Tomb Raider Underworld: Quotes /hlášky/

27. května 2011 v 13:27 | Charlie |  Tomb Raider 8
Osmý díl dobrodružství Lary Croft také přinesl některé zajímavé proslovy. Tak alespoň jakýsi výcuc...
Mimochodem, kompletní transcript TRU na tomto blogu najdete také. Takže pokud vás to zajímá, můžete si jej přečíst celý. V angličtině.
Lara: I only want the truth, whatever it may be. / Chci jen pravdu, ať je jakákoliv.

Lara: Oh, that's lovely. I hope it's as blind as it looks. / Oh, doufám, že je to tak slepé jak to vypadá.

Lara: Jacqueline Natla. You just don't know when to die. / Jacqueline Natla. Ty prostě nevíš, kdy zemřít.
Natla: A trait we have in common. / To je něco, co máme společné.


Alister: I would hate to be Amanda if Natla ever gets free. / Nechtěl bych být Amandou, kdyby se Natla osvobodila.
Zip: I would hate to be any of us. / Já bych nechtěl být nikým z nás.

"Natla - I see your goal and am your puppet no longer - Richard James Croft." / "Natlo - znám tvé úmysly a už nebudu více tvou loutkou - Richard James Croft."

Lara: And I am Thor no longer, it seems. / Vypadá to, že už nejsem Thorem.

Zip: Where did he put it? / Kam to schoval?
Lara: Right under your nose. / Přímo pod tvůj nos.

Lara: I did warn you that playing your music so loud could wake the dead. / Já tě varovala, že ta tvá hlasitá hudba může probudit mrtvé. (Zip se bojí krypty pod sídlem)

Lara: No... NOOOOOOO! Alister! / Ne... NEEEEEEE! Alistere!
Alister: I feel...bloody awful. / Cítím se... strašně zle.
Lara: Shhh... Just lie still. / Ššš... Jen zůstaň ležet.
Alister: I'll see...see you... / Uvidíme se...
Lara: Alister, hold on! / Alistere, vydrž!
Alister: ...see you...in...Avalon. / ...uvidíme se... v Avalonu.
Lara: Damnit! / Sakra!


Lara: I need Thor's Belt to get his hammer, and I need the hammer to kill a god! / Potřebuju Thorův pás, abych získala jeho kladivo, a potřebuju to kladivo, abych zabila boha!

Zip: Hey! You know that big expensive ship of Amanda's? / Hej, znáš tu velkou, drahou Amandinu loď?
Lara: The one on the bottom of the Mediterranean? / Tu na dně Středozemního moře?

Natla: Ah, Lara, you really are a woman after my own heart. / Oh, Laro, ty jsi opravdu žena podle mého gusta.
Lara: Yahhh!!! Get out of my sight. / Yah!!! Jdi mi z očí.

Lara: Mother? Mother? It's me. It's Lara. No... No, no, no... My mother is dead. My mother is dead. My mother died a long time ago. You're not my mother. / Mami? Mami? To jsem já. To je Lara. Ne... Ne, ne, ne... Má matka je mrtvá. Má matka je mrtvá. Má matka zemřela před dlouhou dobou. Ty nejsi má matka.

Amanda: Out of juice, just like Bolivia. The good news is we saved the world. The bad news is now we're going to die here, just like your mother. / Jsem bez šťávy, tak jako v Bolívii. Dobrá zpráva je, že jsme zachránily svět. Ta špatná je, že tu umřeme, stejně jako tvá matka.

Lara: So, it's back to this, is it? / Tak jsme zase zpět, že?
Amanda: What, you think we're even? / Co, ty myslíš, že jsme vyrovnány? (má chuť Laru zabít)
Lara: Would killing me make us even? Goodbye, Mother. Rest in peace. / Napravila by má smrt vůbec něco? Sbohem, matko. Odpočívej v pokoji.

Nová figurka Lary Croft

27. května 2011 v 9:59 | Charlie |  Novinky
Dobrá zpráva pro sběratele (a špatná pro jejich peněženky): Sideshow připravuje vydání další figurky Lary Croft, kterou navrhl Adam Hughes a vytvořil Tim Miller. V předprodeji od 2. 6. 2011.


Tomb Raider Anniversary: Quotes /hlášky/

26. května 2011 v 22:00 | Charlie |  Tomb Raider Aniversary II.
Tomb Raider Anniversary

Možná se teď budete ptát, proč jsem právě z této hry na rozdíl od ostatních vybrala tak málo citátů. Faktorů by se asi našlo víc. Protože TRA je přece remakem TR1, některé hlášky se opakují (úvodní slova Larsona, Lařino "hraju jen pro sport", moment, kdy Lara najde plechovku od fazolí a označí Pierra za bordeláře). Pak také fakt, že jsem TRA nikdy pořádně nehrála (myslím, že jsme se s LHC jednou dvakrát dostaly do Egypta, snad i do Atlantidy, ale dobře vím, že do konce jsme nedošly - prostě nás to nebavilo), takže se mi hlášky z téhle hry nedostaly dost pod kůži. I tak jsem ale našla pár zajímavých...
Lara Croft
úvodní scéna
Lara: You've found Vilcabamba? /nadšeně vyhrkne/ Vy jste našla Vilcabambu?
Natla: How quickly can you get to Peru? / Jak rychle se dokážete dostat do Peru?
Larson
Lara s Larsonem u jezírka
Lara: This is only one piece of Scion. Where's the rest of it? / Tohle je jen jeden kousek Scionu. Kde je zbytek?
Larson: Gimme a minute, I'm thinking. / Dej mi minutku, přemýšlím.
Pierre
Pierre a Lara
Lara: I trust my instincts. / Věřím svým instinktům.

Pierre: You see, instincts can be expensive. Yours are going to cost you both pieces of the Scion. / Vidíš, instinkty mohou být drahé. Ty za ně zaplatíš oběma kousky Scionu
Lara: That's not a price I'm prepared to pay. / To není cena, kterou jsem připravena zaplatit.
Natla


Natla: I cannot die, you fool. Sooner or later, you'll run out of bullets. / Nemůžu zemřít, hlupačko. A tobě dříve či později dojdou náboje.

Natla: This island is just one remnant of Atlantis; I will find another. But you Lara, you have lost everything. / Tenhle ostrov je jen jedním zlomkem Atlantidy; najdu si jiný. Ale ty jsi Larou ztratila vše.
/Lara a Natla bojují, což skončí tím, že Lara na Natlu strhne sloup/
Lara: No, I haven't. / Ne, neztratila.