Listopad 2010

Square Enix si zaregistroval novou obchodní značku...

28. listopadu 2010 v 8:56 | Charlie |  Novinky
...a pod touto ochrannou známkou se ukrylo již známé "A survivor is born". O co přesně jde, to Sqare (majitel Eidosu) zatím neprozradil - a my pouze víme, že tahle obchodní značka má klasifikaci počítačové hry a byla založena 23. listopadu 2010.

Jestli jde o nový Tomb Raider a nebo ne - a možné je všechno - to se dozvíme až 6. prosince. Tedy v podstatě za týden.

Starý chrám pojmenován podle Angeliny Jolie

27. listopadu 2010 v 9:08 | Charlie |  Zajímavosti
Chrám Ta Prohm. Nádherné prastaré ruiny uprostřed kambodžského pralesa, součást rozsáhlého komplexu Angkoru. Většina příznivců Tomb Raideru jej pravděpodobně zná jako "to místo, kde se natáčel první film o Laře"...

Chrám má ale mnohem starší historii - byl postaven už někdy na přelomu 12. a 13. století. Pro dnešní časy jej objevili až ve století dvacátém. Je pravda, že ani Ta Prohm (Ta Prohm prý znamená Praotec Brahmy) není jeho původní jméno, dostal jej až po svém znovuodhalení. Dříve se jmenoval Rajavihara.

Dnes už se mu ale říká úplně jinak...

Rajan Zed, prezident Světové společnosti hinduismu, nedávno oznámil, že tento chrám dostal od lidí jméno "Chrám Angeliny Jolie", a to právě podle filmu Lara Croft: Tomb Raider, který zde tato hollywoodská herečka natáčela. Chrámu Ta Prohm tak prý říkají nejen turisté, ale už i místní.

Ale nemusíte se lekat, moji milí milovníci památek a historie - nejde o oficiální změnu názvu. Naopak by tohle označení mohlo být prospěšné, alespoň v to doufá Rajan Zed. Ten by si velmi přál, aby Angelina, tahle celosvětově známá herečka, využila svůj vliv k znásobení péče o památky v tomto regionu a k zachování tohoto úžasného kulturního dědictví, jakým Ta Prohm a vůbec celý komplex Angkor bezesporu je.
Angelina Jolie, Lara Croft: Tomb Raider

Víte, že... (8)

19. listopadu 2010 v 15:55 | Charlie |  Víte, že...
- říká se, že když vložíte CD Tomb Raider 1 do normálního hudebního přehrávače, spustí se hudba ze starší hry Core Design - Firestorm. Nikdy jsem to nezkoušela...

- tvůrci do her často skrývají různé drobnosti, které dělají hru zajímavější... Například v Angel of Darkness se objevilo pár slavných obrazů. V Louvru jste si s Larou mohli prohlédnout třeba Monu Lisu nebo Poslední večeři od Leonarda da Vinci - je celkem jasné, že takováhle díla ve světoznámé galerii (ve které jsou i ve skutečnosti) nemůžou chybět. Trochu mě ale překvapilo, když jsem na další slavný obraz narazila v bytě Margot Carvier. Mluvím o obrazu Svoboda vede lid na barikády, na němž je zobrazen výjev z velké francouzské revoluce. Jeho autorem je francouzský malíř Eugene Delacroix. Zajímalo by mě, jak k němu Carvierová přišla...
(Pod obrazem si můžete všimnout zvláštní fotografie v rámečku na krbu - žena s dítětem. Hádám, že jde o členy rodiny někoho z Core Design...)
- zámek Hatfield House, který všichni známe coby sídlo Lary Croft z filmu Tomb Raider: Kolébka života (a kterým se také inspirovali tvůrci z Crystal Dynamics při tvorbě Croft Manoru v TR Legend, Anniversary a Underworld), má docela nabitou filmografickou historii. Tenhle nádherný dům se totiž neobjevil pouze v TR, ale i ve spoustě jiných filmů.
Například Orlando, Batman, Batman se vrací, Nový svět, Královna Alžběta: Zlatý věk, Zamilovaný Shakespeare, Dustbin Baby, Sherlock Holmes, údajně se objevil i ve filmech Karlík a továrna na čokoládu a V jako Vendeta. A v mnohých dalších snímcích. Například já jsem jej nedávno zahlédla v jedné epizodě Slečny Marplové a pořád mi bylo divné, proč mi to celé tak připomíná Laru:)

Tomb Raider 9 - Blíží se odhalení?

14. listopadu 2010 v 11:24 | Charlie |  Novinky
V posledním vydání časopisu Game Informer se objevila zajímavá dvoustrana...
A survivor is born
...nikdo ale neví, co znamená. Objevily se však i domněnky, že by se mohlo jednat o oznámení Tomb Raider 9. Vzpomeňte si, co o téhle hře dosud víme - ztroskotání lodi někde u Japonska, přeživší Lara bojující o život v divočině... Není divu, že při pohledu na tenhle obrázek začali fanoušci TR doufat. Crystal Dynamics ani Square Enix se k tomu zatím nevyjádřili. Takže co to znamená, se asi dozvíme až toho šestého prosince.

A kdo ví, třeba to opravdu bude ten Tomb Raider.

(Dokonce existuje už i web: http://asurvivorisborn.com/)

Další pocta od města Derby pro Laru Croft - tentokrát bude na zdi

11. listopadu 2010 v 16:05 | Charlie |  Novinky
Město Derby, kolébka fiktivní hrdinky Lary Croft, se rozhodlo vzdát své rodačce další hold. Už po ní byla pojmenována nová ulice - a tentokrát zvěčnili její tvář na nástěnné malbě.
Derby, nástěnná malba hrdinů a památek

Všichni velikáni z Derby

Když jednou budete mít to štěstí, že se do Derby dostanete, a vydáte se na nákupy do centra - přesněji do ulice Babington Lane, setkáte se tu se všemi velkými osobnostmi a pamětihodnostmi, které se mihly minulostí města. Budou vás sledovat z obří nástěnné malby, jejímž autorem je známý umělec Mel Holmes (pracoval například i pro Robbieho Williamse či Andrewa Lloyda Webbera).
Mel Holmes a Lara Croft

Tato velká nástěnná malba vlastně časová osa prominentních osobností města. A že se jich tam prý objevilo hodně. Sám umělec prý ale neměl s jejich zobrazením na zdi problém.

Jerediath Strutt, Richard Arkwright, Joseph Wright... Nám Čechům asi bude drtivá většina objevivších se jmen neznámých. Snad až na poslední přírůstek, hrdinku současného Derby (ale i celého světa) - Laru Croft. Na obrázku vlevo ji jistě hned poznáte:)

Charlie, podle News.BBC.co.uk

Tomb Raider Anniversary Edition - další artworky odhaleny

8. listopadu 2010 v 22:04 | Charlie |  Tomb Raider Aniversary II.
Tak jsem se jednou zase toulala po internetu a narazila jsem na úžasné artworky k Tomb Raider 10th Anniversary Edition, tedy ke hře, která byla před čtyřmi lety rozdělána a nikdy nedokončena. Autorem těchto artworků je výtvarník Kev Crossley, ostatně celé jeho dílo si můžete prohlédnout na jeho stránkách (KevCrossley.com). Jeho díla týkající se TRAE najdete v galerii našeho blogu.

Zajímavé na nich je nejen to, že je zveřejnil teprve nedávno (v říjnu tohoto roku), ale také to, že zde najdeme zatím první zřetelné náčrty Lařiny sestřenice Melissy Croft... kromě jiného.

No řekněte, není škoda, že tahle hra nikdy nevyjde?

Jméno mutanta (Tomb Raider 1)

8. listopadu 2010 v 19:58 | Charlie |  Zajímavosti
Našla jsem obrázek z jakéhosi asijského časopisu (nedovoluji si tipovat, o jakou jde řeč) - nebo snad průvodce TR1? - kde se o Tomb Raider 1 objevila zajímavá věc. Měl se jmenovat / jmenoval se / jmenuje se hlavní mutant, se kterým Lara zápasí v TR1, Adam, nebo ne? Je tohle jméno jen výmysl asijských novinářů? Měl vůbec nějaké jméno? Nebo to byl jen odepsaný chudák? Co myslíte vy?
Jméno mutanta

Outfity Lary Croft pod drobnohledem: Letecká bunda (Tomb Raider 2)

4. listopadu 2010 v 19:06 | Charlie |  Lara Croft
Letecká bunda. Všichni víme, jak se k ní Lara v Tomb Raider 2 dostala. Ano, správně - "vypůjčila" si ji v letadle, které také nezískala zrovna legální cestou... Každopádně se s ním dostala až do Himalájí, kde havarovala a naštěstí neumrzla, ale šťastně se dostala skrz ledové pasti až k cíli své cesty. Ten příběh jistě není žádnému příznivci Tomb Raider cizí.

Všímavý hráč si ale také určitě všiml, že tenhle kus oděvu není jen hnědá kůže s bílou kožešinkou, ale že k němu patří i další zajímavé propriety... a možná také víte, že původně měl vypadat trochu jinak.