Leden 2010

Objevy Lary Croft - rok 1986

21. ledna 2010 v 20:27 | Charlie |  Lara Croft
Core Design, starý životopis

Snad nejdůležitější rok jejího života.
Rok velkého rozhodnutí.
Rok, kdy Lara našla sama sebe.

Toho roku Lara oslavila osmnácté narozeniny a nastoupila na dívčí školu ve Švýcarsku. Tam se zapsala na kurz extrémního lyžování, které pak probíhalo v Himalájích. Při návratu ale letadlo havarovalo a Lara byla jediná, kdo přežil v takových podmínkách. Po dvou velice náročných týdnech dorazila do horské vesnice Tokakeriby.
Když ale byla v horách, něco se změnilo, něco uvnitř Lary. Uvědomila si, jak šťasná byla, když cestovala sama, její zážitky ji hluboce ovlivnily.

Byl to rok, kdy se Lara stala takovou, jakou ji známe. Prostě rok, kdy se Lara stala Larou.Poznámka: Na tenhle Lařin příběh jsem napsala povídku První dobrodružství. Ta je ale špatně datovaná - omylem jsem ji zasadila do roku 1984 (pozn. Charlie)

Poznámka 2: Připadá vám tenhle příběh povědomý? Crystal Dynamics (vývojáři TR po Core) si ho svým způsobem přetvořili k obrazu svému. Viz rok 1977...rok 1984

rok 1989


Objevy Lary Croft - rok 1984

19. ledna 2010 v 21:28 | Charlie |  Lara Croft
Tomb Raider: The Last Revelation, Tomb Raider: Chronicles, Core Design, starý životopis


Rok 1984 byl pro Laru velmi důležitý. Tehdy bylo naší malé hrdince pouhých šestnáct let, a za jeden rok ji potkaly hned dvě neuvěřitelné cesty. S artefakty na konci, samozřejmě (až na tu drobnost, že Iris získala až o pár let později - viz rok 1995).

Tomb Raider: The Last Revelation

První cesta vedla do Kambodži do Angor Watu za artefaktem zvaným Iris. Neznáme přesné datum výpravy, jen rok. Lara na této výpravě hrála vlastně roli "pouhého" doprovodu profesora Wernera Von Croye. Ambiciózní starý muž (tak ho nazývala i sama Lara) po silném artefaktu velmi toužil. Není divu, Iris má spoustu zajímavých schopností... Funguje jako jakési perpetum mobile a později se ukázaly i jeho teleportační možností, ale to až v Tomb Raider Chronicles.

Výprava za Irisem se příliš nezdařila. Přestože se Lara ukázala jako skvělý pomocník a hlavně jako vynikající průzkumník, nakonec vše zhatilo selhání Von Croye, jehož nedočkavost a přílišná touha po moci málem stála oba dva život.

Když se dostali do svatyně s Irisem, nedal na Lařino varování (ona si na rozdíl od něj přečetla varování z dávných časů) a na středovém ostrůvku s Irisem se mu stala jistá "nehoda". Laře se podařilo utéct a on to také přežil. Odnesl si ale pochroumanou nohu a ego.

Jednou velice důležitou epizodou při cestě starým chrámem se stal jeden Lařin menší, ale velmi významný objev - a to nalezení jejího slavného batůžku.

Na cestu se vydala s holými zády (a spousta hráčů dodnes řeší otázku, kam tedy dávala nalezené věci, i když on to ani ten batůžek tak docela nevyřešil...)

Na příkaz Von Croye měla zprovoznit jeden mechanismus, aby otevřela cestu dál, a při tom se seznámila s jedním kostlivcem. Ten se očividně odebral do věčných lovišť už před mnoha lety a nechal tu po sobě kromě kostí a pár proužků hadrů ještě krásný hnědý kožený batůžek. Protože jemu už k ničemu nebyl a Lara k němu okamžitě zahořela (není divu, tak skvělou věc jen tak v nějakém obchodě neseženete), tak ho prostě vzala (tak jemně, až kosti lítaly).

Můžete to klidně brát tak, že Lara od mrtvého dobrodruha v tom okamžiku přebrala jakousi štafetu. Každopádně to byl úžasný moment, kdo viděl, dobře ví...


Tomb Raider Chronicles


Druhou výpravu tohoto roku už Lara podnikla na vlastní pěst, bez povolení jakékoliv autority... Když totiž byla na prázdninách u Winstona v Irsku, objevil se na jednom zapomenutém ostrově duch a Winstonův a Lařin přítel, otec Patrick Dunstan, se tam s ním jel vypořádat, Lara se mu vkradla do loďky a odjela s ním na ostrov jako černý pasažér.

V Labyrintu pak nalezla Bestiář, knihu obsahující jména všech démonů. Když přečtete jejich jméno, ovládnete je. Tak Lara zničila pomocí Bestiáře Verdileta, démona, který ohrožoval ostrov.rok 1977

rok 1986


Tomb Raider 9 - že by nové artworky?

18. ledna 2010 v 18:44 | Charlie |  Novinky TR9
Na webu TombRaiderChronicles se objevila překvapivá zpráva...

Možná se totiž objevily nové screenshoty z - možná - chystaného Tomb Raider 9. Možná, možná, možná. Trochu vysoká koncentrace "možná" najednou, že?

To víte, ono nic není jisté.

Ale vypadá to lákavě a zajímavě.

Objevy Lary Croft - rok 1977

17. ledna 2010 v 16:52 | Charlie |  Lara Croft
Tomb Raider Legend, Crystal Dynamics, nový životopis
Jeden ze zlomových roků Lařina života.

Když bůh ví odkud a bůh ví kam letěla s matkou soukromým letadlem, v Himalájích v Nepálu se stala jistá nehoda. Snad za to mohly povětrnostní podmínky nebo zlá rána osudu, každopádně...
... letadlo spadlo.

Lara i její matka Amélie Croft pád přežily, jenže co se nestalo - našly jednu jeskyni.

Bylo nebylo...


...v tom jeskyni byl kruh z kamenů. Velmi zvláštních kamenů. A uprostřed vězel v jednom balvanu meč. Lara byla samozřejmě zvědavá, dotkla se ho, a následkem toho se zvedl kamenný kruh, rozzářila spousta světla a nakonec to všechno spolklo milou Amélii. Lara si matčino zmizení zřejmě nikdy neodpustila. Všichni víme, jak ji pak v TR Legend a v Underworldu pořád hledala a mnohým tak pila krev.
Devítiletá Lara pak sama po desetidenní túře přes Himalájské kopečky dorazila do Katmandu. První věc, kterou tam udělala, bylo to, že zavolala tatínkovi, aby si ji vyzvedl.

Tahle událost, kterou popisuje Tomb Raider Legend, je překroucenou verzí jedné události z Lařina původního životopisu od Core Design, kdy Lara v osmnácti přežila havárii letadla v Himalájích - ale pozor, jen ona sama, žádní rodiče - a po čtrnáctidenní cestě se dostala do vesničky Tokakeriby. Více rok 1986.

rok 1984

___________________________________________________________________________________________

Zaujal vás tento článek? Lara Croft vám doporučuje následující:


Tempora mutantur, nos et mutamur in illis - aktualizováno 17.1.

15. ledna 2010 v 18:04 | Charlie |  Historie blogu


Charlie hlásí návrat.

A říká...

Nemusíte být latiníci, abyste pochopili nadpis tohohle článku, ale možná by to pomohlo. Nedošlo? Nevadí, stejně mě a mé řeči nezastavíte...

Rok 2010 se rozjel a našemu blogu se blíží již třetí narozeniny. Ve světě Tomb Raider je ticho po pěšině... ale tady, na tomhle blogu, ticho nebude.

Přestože LaraHCroft stále nemá čas a já na tom taky nejsem nejlépe (ale nemluvím o času), chci se vrhnout - no - do rekonstrukce. Alespoň částečné. Mírné. Čistce. Tuhle něco poopravit, támhle doplnit, semhle dát něco jiného a tam - však vy rozumíte, ne?

Díky statistikám blog.cz jsem si všimla, že nejvyšší návštěvnost se točí kolem rubrik Anniversary a Underworld. Rozhodla jsem se začít v těchhle vodách. Ony vlastně ještě ani nejsou úplně plné... práce bude dost. Nejen tady...

O změnách vás budu informovat právě v tomto článku.

Takže co za změny tu zatím můžete najít?
  • byl upraven článek Tomb Raider Anniversary: Lokace a levely, a to hlavně graficky. Teď je mnohem... obrázkovitější:)
  • byl upraven článek Citáty Lary Croft - změnila jsem ho graficky (obrázky, obrázky, obrázky) a přidala jsem patnáct nových citátů
  • byla přepsána, doplněna a rozšířena Pravidla blogu. Ze dvou na šestnáct - to je sice velký skok, ale nemusíte se bát, budete-li hodní, Lara se zlobit nebude:)
  • pracuji na rozcestníku Objevy Lary Croft. Pořád ještě je na něm dost práce, zatím jsem ho upravila graficky a... no, ještě uvidíte:)

Lara Croft: Lethal and Loaded

14. ledna 2010 v 22:55 | Charlie |  Lara Croft


Smrtící a nabitá. Znáte někoho takového? Pokud ne, nejspíš jste sem zabloudili omylem. O kom jiném by byla řeč než o Laře Croft, světoznámé dobrodružce, vykradačce hrobů, lovkyni pokladů, idolu milionů hráčů...Co je to Lethal & Loaded? Nevíte? Nevadí. Je to samozřejmě o Laře. Jde o to, že v roce 2001 se společnost Eidos Interactive a vývojáři z Core Design rozhodli, že o naší milé hrdince natočí hodinový dokumentární film. A ejhle, toť jádro pudla! L&L je o tom, jak Lara vznikla, jak se proslavila a jak strnitá byla její cesta za slávou a uznáním. (A taky za hromadou artefaktů, že? :)

Pokud se rozhodnete tento snímek shlédnout, dozvíte se o Laře spoustu věcí - a také o lidech, kteří jí pomohli na svět. Uvidíte představy Tobyho Garda, pracovní postupy vývojářů, místa, kde to všechno probíhalo, poslechnete si rozhovor s Lařinou filmovou tváří Angelinou Jolie, o hudbě v Tomb Raider a spoustu dalších zajímavostí. Pečlivý fanoušek by si něco takového určitě neměl nechat ujít...

Sice jsem ještě neměla dost času na to, abych si snímek prohlédla celý, ale z těch kusů, co jsem shlédla, se mi sbíhají sliny. Obrazně řečeno:)

Tak na co čekáte? Celý dokument vám teď předkládám se vší parádou, tak si to užijte:)
Pochopitelně to je v angličtině, ale snad to nebude velkou překážkou...

Omlouvám se...

8. ledna 2010 v 14:47 | Charlie |  Historie blogu
...za neaktivitu, za to, že teď málo chodím na vaše blogy... a tak. Jenže znáte to - je leden, za pár týdnů končí pololetí a ve škole šílí. Jistě, teď o víkendu se sem určitě na chvíli dostanu, možná zase přeložím kus komiksu, ale nemůžu tvrdit, že mám času nazbyt. Snad to nebude dlouho trvat. Příští týden se přede mnou tyčí hrůzně jak špička ledovce a já už si pomalu začínám říkat, že jestli přežiju tohle peklo, přežiju všechno.

Takže přijměte prosím mou omluvu... času je málo.

Abych nezapomněla - pro ty, co se s mou absencí nemohou smířit (nedělám si iluze, že by jich bylo nějak moc) můžu nabídnout tip... před Vánoci jsem napsala novou povídku (ne o Laře) a tak jestli si ji chcete přečíst, najdete ji tady.

Ani vy to teď určitě nemáte nejsnazší, tak mě doufám chápete. Přeju vám hodně štěstí.

Comic Issue 32: The Angel of Darkness (1/3)

3. ledna 2010 v 19:59 | Charlie |  Komiksy o TR

Tomb Raider: The Angel of Darkness. Kdo by tohle jméno neznal? (Někdo, kdo nezná Laru, já vím...) Jedna z nejkontroverznějších her v celé sérii Tomb Raider - jedni ji milují, druzí zatracují. Já tu teď mám něco hlavně pro členy té první skupiny...

Věděli jste, že The Angel of Darkness není jen TR hra, ale také stejnojmenný komiks? Je součástí hlavní série - celkem tři díly - čísla 32 až 34. Doufám, že vás potěší, že jsem se rozhodla přeskočit pár čísel (můj poslední přeložený je šestý díl) a přejít rovnou na překlad téhle paralely hry. Já jsem totiž byla taky zvědavá... a je to opravdu zajímavé, to mi věřte.

Jsou tu jisté souvislosti s hrou, ale není to úplně totožné. Třeba už jen proto, že tenhle příběh je dotažený do konce (který se bude líbit obzvlášť příznivcům Kurtise Trenta).

První část příběhu (mimochodem tu není ani zmínka o tom, jak se Lara dostala z pod té pyramidy, co ji zasypala v TR4) začíná v Maroku. Lara se při své honbě za jednou z temných maleb dostane do potyčky s nějakými žoldáky a dá jim co proto. Podaří se jí uniknout a dostat se do letadla, které na ni už čeká. V Paříži zatím Von Croy kuje pikle. Lara míří za ním.

Artefakty jsou tedy stejné - temné malby (Obscura Paintings) a většina postav také. Například již zmíněný Kurtis a Von Croy, dále Eckhard, Margot Carvier, Spáč a jiní. Nejsou zde všichni a nejsou ani tak úplně stejní jako jejich herní protějšky - to už ale poznáte sami. Časem. Hlavně v dalších dvou dílech, kde se postav vyrojí přeci jen víc...

Koho potkáte v tomhle čísle?

Lara Croft

Vážně ji musím představovat? Britka, šlechtična, dobrodružka, vykradačka hrobek, vynikající střelkyně, nebojácná povaha... Jen tak před něčím se nezastaví.
Raoul

Lařin spojenec, přítel. Pilot; je pro ni nepostradatelným pomocníkem při jejích dobrodružstvích.
Agenti Wernera Von Croye

Prostě klasičtí tupí záporáci, které poslal zlý profesor na svou žačku. Hádejte, co se s nimi stane!
Wernerův pomocník

...jehož jméno mi zůstalo záhadou. Pracuje pro Wernera. Zřejmě ví hodně o jeho plánech.
Werner Von Croy

Lařin bývalý učitel a spojenec - nyní nepřítel. V tomhle díle hraje záporácký prim. Lara něco má a on to moc chce... a navíc by mu jeho bystrá žákyně mohla nepříjemně kazit plány. Takže co asi chce udělat?

To jsou všichni, co vystupují v prvním dějství tohoto dramatu (ještě k nim můžete přičíst velbloudy a lidi z marockého tržiště, ale ti mají jen pár štěků). Další se představí příště.

A teď už vás konečně přestanu nudit - vzhůru za dobrodružstvím, vzhůru za mým překladem... exclusivně pro vás, moji milí čtenáři:)
Užijte si to a těšte se na další díly.


Omlouvám se za kvalitu, která někdy není až tak vysoká...
Při prohlížení si obrázky zvětšete lupou v pravém dolním rohu obrazovky.

Přeji příjemnou zábavu:)

Vaše Charlie


Bannery od Terky

1. ledna 2010 v 21:43 | Charlie |  Historie blogu
Naše nové SB Terka pro nás vytvořila hned tři krásné bannery. Moc děkuji - opravdu se mi moc líbí:)